VALIMISTEST LÄBI ARVUDE (12)

VALIMISTEST LÄBI ARVUDE

 

Riigikogu valimised on selleks korraks peaaegu et läbi ja tulemuse võib järgmiseks neljaks aastaks purki panna. Saare maakond on teadupoolest 5. valimisringkonna osa, kuhu kuuluvad peale meie ka hiidlased ja läänlased. Kui mandril on maakondade piirid veidi hägusemad, siis saarte ja Läänemaa puhul on asjad hoopiski selgemad.

Peamine aur läheb ikkagi oma kodumaakonna peale, kuna sealt on oodata kõige rohkem hääli. Seda valimistulemused ka tõestasid. Maakondliku valimisstatistika tegemine on suhteliselt keeruline. Seda eelkõige e-hääletuse tõttu. Kui pabersedelite puhul on vabariigi valimiskomisjon välja toonud, millises omavalitsuses see anti, siis e-hääled on pandud kui ühte suurde sahtlisse.

Lähtusime oma statistika tegemisel just paberhäältest, kuigi nii mõnegi poliitiku puhul oli ka e-häälte osa arvestatav. Samas oli omavalitsustes üldjuhul ühe või teise poliitilise jõu edu piisav, mida e-hääled ei kõigutanud. Allpool toodud graafikud annavad Saare maakonna poliitilisest maastikust riigikogu valimiste kontekstis üsna selge pildi. Nagu näha, ei ühti see alati kohapeal võimul oleva poliitilise jõuga.

Saare maakonnas võitis pabersedelite arvestuses valimised Reformierakond. Nende edu pandiks võib pidada mitme ühtlaselt tugeva kandidaadi olemasolu ja tugevust just suuremates omavalitsustes. Seal on hääli rohkem ning ka vahed kipuvad suuremad olema. Neli riigikokku pääsenud erakonda domineerisid ka Saare maakonnas. Üle viie protsendi ei saanud ka siin ükski teine poliitiline jõud. Allpool toodud kaardil on näha, kui võimsalt üks või teine erakond omavalitsustes võidutses.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)