Toiduainete hinnad jätkavad tõenäoliselt kerkimist (7)

Toiduainete hinnad jätkavad tõenäoliselt kerkimist

 

Põllumajandusanalüütikute viimastel kuudel tehtud prognoosid ei ole just kuigi lootust sisendavad: läinud aastal maailmaturul alanud toiduainete hinnatõus jätkub suure tõenäosusega ka sel aastal. Säärase pessimistliku prognoosi kasuks räägib kaks argumenti: esiteks teraviljaekspordi keelustamine Venemaal, mida peagi tõenäoliselt pikendatakse 2011. aasta lõpuni, ja teiseks islamimaailmas puhkenud rahutused.

Põllumajandusanalüütikud väidavad, et teraviljaekspordi keelustamine Venemaal (selle põhjuseks, nagu teada, oli mullusuvine põud) on tekitanud olukorra, et 2011. aastal külvavad talunikud nisu viimase nelja aasta minimaalseimale külvipinnale. Asjatundjate sõnul on just see üks toiduainete hinnatõusu soodustavaid asjaolusid.

Bloombergi agentuuri teostatud uuringud ja küsitlused näitavad, et eeloleval aastal väheneb nisu külvipind Venemaal (veel paari aasta eest oli see riik teraviljaekspordilt maailmas USA järel teisel kohal) 2,3% võrra. Küsitlus näitas, et talunikel ei ole lihtsalt otstarbekas nisu rohkem külvata, sest pärast möödunudaastast suurt kuumalainet kehtestatud teraviljaekspordi keeld kärbib oluliselt nende sissetulekuid. Samas on aga diislikütuse ja lämmastikväetiste hinnad Venemaal viimase aasta jooksul kasvanud vastavalt 30 ja 12 protsendi võrra.

Selle aasta alguses tehtud prognooside alusel kujuneb sel aastal Venemaa teravilja kogusaagiks 84 mln tonni (2009. aastal oli sama näitaja 97 mln tonni). See on miljon tonni vähem kogusest, mis vastavalt Vene valitsuse andmetele on vajalik, et juba seitse kuud kehtinud teraviljaekspordi keelust loobuda.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)