Talunik Toomas Haamer hakkab ehitama robotlauta (18)

Talunik Toomas Haamer hakkab ehitama robotlauta

VISA HING: Talunik Toomas Haamer on pankade blokaadist läbi murdnud.
Foto: Egon Ligi

Orissaare vallas asuva Jurna talu peremees Toomas Haamer kauples pangalt välja laenuraha ja hakkab esimese talunikuna Saaremaal rajama robotlauta. Seni on Saaremaal robotlaut olemas vaid Valjala POÜ-l.

“Põhimõtteliselt võiks lüpsiplatsiga lauda ehitamine olla odavam, kuid otsustasime robotlauda kasuks, sest oleme harjunud töötama perefirmana ja mitte kasutama võõrast tööjõudu,” ütles Väike-Pahila küla Jurna talu peremees Toomas Haamer. Lisaks on olemasolev lüpsiplatsiga külmlaut Haameri sõnul näidanud, et päris lüpsilaudaks külmlaut ikka ei kõlba, kõva pakasega kipub näiteks sõnnik ära külmuma.

Praegu on Jurna talus koos lihaloomadega üle 200 veise, sellest lüpsikarja üle 70 looma. Kahe DeLavali lüpsirobotiga varustatud uus laut tuleb 170-kohaline ja rajatakse aastaid tagasi Rauni osaühingult ostetud kunagise Orissaare kolhoosi noorkarjalauda ruumidesse, kus seni on hoitud lihaveiseid.

Uue lauda ehitus läheb lahti järgmise nädala alguses ja vastavalt pakkumise tulemusele sõlmiti leping põllumajandusobjektide kogenud ehitajaga Nordecon Betoon OÜ-ga. Toomas Haameri sõnul peaks laut valmima viie kuu pärast, augusti keskel. “Järgmiseks kevadeks peaks kari olema 170-pealine, sest mida kiiremini ma lauda täis saan, seda kiiremini hakkab investeering ennast ära tasuma,” selgitas Jurna talu peremees. “Õnneks on piima kokkuostuhind ka praegu kõrge ja prognoosid ütlevad, et langust pole esialgu ette näha, aga see võib muidugi muutuda,” märkis talunik.

Jurna talu lehmad annavad praegu aastas keskmiselt 6500 kg piima, kuid robotlaut võimaldab väiksema ja suurema toodanguga lehmad eraldi söödaratsiooni peale panna ning seeläbi toodangut suurendada. Olemasolevasse külmlauta lähevad pärast uue lauda valmimist lihaveised ning sinna jäävad ka lüpsilehmad, kellele robotlüps ei sobi.

Nagu paljude teiste investeeringutoetuse saajate puhul sattus ka Jurna talu robotlauda ehitamise plaan suure küsimärgi alla. PRIA määras lauda rekonstrueerimiseks 6,7 miljoni krooni suuruse investeeringutoetuse juba 2009. aasta suvel, kuid pangad keeldusid põllumeestele laenu andmast.

“Käisin peaaegu kõik pangad läbi, mis siin Saaremaal tegutsevad, aga kõik leidsid, et laenu anda pole võimalik,” meenutas Toomas Haamer. Sel aastal õnnestus Haameril lõpuks käed lüüa Norra suurimasse finantsgruppi kuuluva pangaga DnB NORD Pank, kes annab laenu lauda ehitamiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 106 korda, sh täna 1)