Rüsijää takistab laevaliiklust Liivi lahes (1)

Erakordselt raskete jääolude tõttu on Pärnu ja Liivi lahes ning Irbe väinas jäässe kinni jäänud hulk kaubalaevu. Veeteede ameti talvise navigatsiooni talituse juhataja kt Martin Kaarjärv ütles Saarte Häälele, et laevatamistingimused on Läänemere selles piirkonnas rüsijää tõttu ülirasked, viimase kümne aasta võrdluses pole olukord varem nii hull olnud.

Saaremaa ja Kihnu vahel on mitmendat päeva kinni neli Pärnusse teel olevat laeva, mille lahti tõmbamiseks saadeti eile hommikul appi puksiir. Algselt oli laevu kokku seitse, aga kolm neist toimetati juba varem puksiiri abil karavanis Pärnusse.

Suurem osa Liivi lahes rüsijää tõttu seisvatest laevadest asuvad Riia–Kolka liinil, kus poolteist nädalat tagasi oli jääs kinni ligi 40 kaubalaeva. “Seal sekkuda ei ole meil õigust ega ka võimsust,” ütles Kaarjärv. “Abi on küll palutud, ent meil ei jätku võimsust, omalgi on tegemist palju,” lisas ta.

Riigile kuuluva aluse EVA-316 kõrval osutab sel talvel jäämurdetööde teenust Pärnu ja Liivi lahel veeteede ameti korraldatud hanke võitnud AS PKL. Abiväe väikese jõudluse tõttu peavad laevad jääs konutama mitmeid päevi ning nii mõnegi aluse meeskond on üsna pahane, rääkis Kaarjärv.

Soome lahes on kinni olnud ka Araabia päritolu laevu, mille meeskond pole varem jääd näinud ega tea, kuidas käituda. “Nemad nõuavad kohe jäämurdjat, aga iga laeva jaoks pole meil jäämurdjat anda,” tõdes Kaarjärv. Küsimusele, millal võib oodata jää taandumist, vastas Kaarjärv, et kõige rohkem võtab jääst vabanemine aega Pärnu lahes, kus probleeme võib jätkuda kuni maikuuni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)