Koplimäe mahetalu aasta tegijana võõrustab huvilisi (3)

Koplimäe mahetalu aasta tegijana võõrustab huvilisi

VESKI MISSUGUNE: Peremees Olev Müüril (paremalt teine) oli eile kolleegidele (vasakult) Riho Liivale, Jaan Kiiderile, Liia Sooäärele, ka oma emale Helgi Sakariasele ja Tiiu Rauale palju näitamist ja seletamist.
Foto: Egon Ligi

Eile vuras mitu sõidukit Uuemõisa küla käänulist-libedat-kitsast külavaheteed otse Koplimäe talu õue. Tänavu Pöide valla aasta tegija tiitli pälvinud mahetalunikud Marju ja Olev Müür võtsid vastu külalisi MTÜ-st Saare Mahe. Kolleegid tulid uudistama teravilja töötlemist, speltanisu jahvatamist mittetulundusühingu veskis, mis LEADER-programmi toel soetatud ja Koplimäe mahetallu üles sätitud.

Sellel aastal 15. sünnipäeva pidav Koplimäe mahetalu on endale nime teinud juba aastaid tagasi. 2008. aastal tunnistati Koplimäe mahetalu peremees ja -naine parima noore loodustaluniku tiitli vääriliseks. Samal aastal võitis talu üleriigilisel talude võistlusel alternatiivtalude kategoorias teise koha.

Möödunud aastal esitas Koplimäe talu mahetalude toodete konkursile oma talust kaks toodet: mahedad tatraküpsised ja maheda maasikatambi. Viimane on 2007. aastal tunnustatud toormoos, mida ametnikud nimetasid värsketest marjadest muljumise teel saadud sügavkülmutatud moosilaadseks tooteks. Pärast läbirääkimisi lepiti nimetusega mahemarjatamp. Ja mahe maasikatamp hinnatigi mullu diplomi vääriliseks.

Kõik need tunnustused on tulnud tänu sihikindlale tööle. Tõsi küll, ühe või teise tiitli võitmist pole Marju ja Olev Müür endale eesmärgiks seadnud. Kes teeb, seda märgatakse ning need tänu- ja tunnuskirjad, mis Koplimäe mahetalu elutoa seinal, on küll tulnud õigesse kohta. Mandrilt Saaremaale Marju isakoju kolinud, hakkasid noored tasapisi talutöödega pihta. Aasta-aastalt on tööde maht muudkui kasvanud. Nüüdseks on Koplimäe talu ainus speltanisu ja vahest ka tatra kasvataja Saaremaal.

“Üsna kohe alustasime ka mahedalt, sest meie jaoks jääb keemia võõraks. Oleme ajanud kogu aeg oma rida ja niisugused tunnustused on ootamatud. Muidugi oleme me tunnustuse eest väga tänulikud. Järelikult peetakse meie tööd oluliseks,” ütles Koplimäe peremees Olev Müür. Koplimäe perenaine Marju on oma küpsetisi pakkunud laatadel ja andnud maitsta talu külastanud uudistajatele. Need on küll väga maitsvad ja tervislikud.

On´s siis nii, et perenaise koht on rohkem köögis pliidi või ahju ääres ja peremees tegutseb põllul, veskis, traktorit putitades, atra või külvikut töökorda sättides oma liistude juures? Koplimäe talus otsest tööjaotust ei ole. Kui vaja, siis teevad kõik pereliikmed kõiki töid. 13-aastasele Arturile meeldib kõige rohkem traktoriga muru niita.

Paar aastat vanem Johannes, kes mõned aastad tagasi TV3 saates “Eesti otsib talente” vahva lõõtspillimänguga paljude vaatajate südamed võitis, ei pelga samuti talutöid raskeks. Pesamuna Maarja, Orissaare gümnaasiumi 1. klassi õpilane, ei tihanud lehemehele oma töötegemistest rääkida, kuid eks ole temagi näpud ammu juba mullaseks teinud. Kõik kolm last on musikaalsed ja käivad ka Orissaare muusikakoolis.

“Olev hoiab ka kõik paberid korras. Me ei saa ju lihtsalt niisama tegutseda. Kõik vajalikud tunnustused on meil olemas. Kontrollorganid küsivad ju ennekõike pabereid. Selle asjaga on meil kord majas,” rõõmustas perenaine.

Ida-Virumaalt Saaremaale talunikuks

Olev Müür ei kahetse raasugi, et viisteist aastat tagasi abikaasa lapsepõlvekoju väimeheks tuli. Just siin, looduse keskel sai Olev Müürist üks õige maamees. Koplimäe peremees müttab mitmel rindel. Orissaare kiirabiautojuhi amet on õnneks selline, et vabu päevi on parasjagu. Olevi jaoks ei ole need muidugi töövabad päevad, sest talutöö tahab tegemist. Varakevadel ja sügisesel koristusajal pole talunikul aega kella vaadatagi. Siis pole ööl ega päeval vahet.

“Nüüd on enamik asju siin oma käe järgi seatud ja see on saanud juba ammugi koduks. Kusagile mujale küll ei tahaks minna,” märkis peremees.
Nüüdseks on Koplimäe talu toodang nii populaarne, et selle tegemist käiakse uudistamas lähemalt ja kaugemalt. Tatraküpsised, mahetatramanna, mahetatrajahu, mahespeltamanna, mahespeltakliid, mahespeltajahu, maherukkitäisterajahu, maherukkiterad, maherukkipüülijahu, maherukkimanna – just niisuguse toodete nimekirja leiab Koplimäe talu kodulehelt. Kõiki neid tooteid ilusates pakendites pakutakse poodideski. Tõsi küll, peamiselt Tallinna kauplustes.

Eile veski tööd uudistama tulnud Riido talu peremees Jaan Kiider tõi kaasa koti nisu ja soovis näha, kuidas sellest uues nüüdisaegses veskis jahu saab. Seda ta nägigi ja seda uudistasid kõik teisedki külalised. “Saarte koostöökogu abiga saime MTÜ-le Saare Mahe LEADER-programmist toetust teraviljatoodete arendamiseks. Soetasime veski, sorteeri, muljuri ja spetsiaalse teraviljakoorija spelta jaoks,” loetles peremees uusi seadmeid.

Kes veel speltast midagi ei tea, siis Olev Müüri sõnul on see ürgnisu, millest sordinisud aretatud. Kuigi spelta jääb saagikuselt kultuursortidele alla, on selle toiteväärtus oma loodusliku koostise poolest väga kõrge. Aastad pole vennad ja mullu pistsid mingid imelikud putukad tatra kahe hektari suurusel põllul nahka. Kuna Koplimäe on mahetalu, ei tule keemilise tõrje tegemine kõne allagi. Talunikel oli kahju küll, aga looduse vastu ei saa.

Kuigi hanged kõrguvad Uuemõisa külas Koplimäe talu maadel visalt edasi, pole kevad mägede taga. Peremees Olev ja perenaine Marju ootavad kannatlikult seda aega, mil saab taas näpud mullaseks teha. See aeg tuleb. Tuleb sel aastal ehk nõks hiljem, aga tuleb. “Siinkandis on Saaremaa kõige viljakamad mullad, aga porgand ja kaalikas ei taha siin kasvada. See-eest teravili kasvab hästi,” ütles Olev Müür kolme aasta eest Maalehele. See hinnang peab praegugi paika.

2007. aastal liitus Koplimäe talu ülemaailmse vabatahtlike liikumisega mahetaludes ehk WWOOF-iga. Sellelgi suvel võtab Koplimäe pererahvas vabatahtlikke vastu. Mis sest, et ükskord võtsid aktiivsed rohijad nende peenralt umbrohu pähe ka kõik redised üles. Ega siis igal aastal nii juhtu.

Vabatahtlikke on Koplimäel käinud küll igast maailma nurgast. Pererahvas näitab neile ka Saaremaad, rääkides “võõrtöölistele” meie ajaloost ja kultuurist. Tegelikult on Koplimäe talu uksed avatud kõigile. Kes aga huvi tunneb, võtku ühendust koplimaetalu@gmail.com .

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 299 korda, sh täna 1)