XX sajandi arhitektuuriobjekte on vaja väärtustada (2)

XX sajandi arhitektuuriobjekte on vaja väärtustada

HOIDKEM ARHITEKTUURIPÄRANDIT: Infopäeval esinenud akadeemik Mart Kalm illustreeris oma ettekannet valguspiltidega.
Foto: Egon Ligi

Eelmisel reedel GO Spa Gotlandi saalis toimunud muinsuskaitseameti teabepäeval rõhutati vajadust välja selgitada ja kaitsta XX sajandi arhitektuuri paremikust seda osa, mis väärib riiklikku kaitset ja kultuurimälestiseks tunnistamist.

“Kuressaareski võib näha, kui kiiresti umbes paar-kolmkümmend aastat vana objekt võib kaduda, kui me seda üldse ei väärtusta. Maapiirkondades on situatsioon natuke parem, kuna hooneid on osatud paremini hoida,” märkis muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Mihkel Koppel.

Võrreldes Saare maakonna eelmise sajandi ehitisi Eesti teistes piirkondades samal ajal rajatud hoonetega, pidas Mihkel Koppel vajalikuks rõhutada, et Saaremaal ja Muhus on olukord siiski palju parem. “Meil väärtustatakse neid ehitisi praegu üsnagi hästi, kuigi ka siin on olnud suuremaid ja väiksemaid tõrkeid. Hea oli infopäeval näha inimesi, kes selle valdkonna vastu huvi tunnevad,” rõõmustas vaneminspektor.

Saare KEK-i endine keskusehoone, mis juba ammu tühjana seisab, on võetud kaitse alla. “Nüüd saame teha vahekokkuvõtteid, hinnates seda, kuidas umbes kümme aastat tagasi kaitse alla võetud objektidel on läinud. Tühjana seisvad hooned reeglina kaua vastu ei pea. Positiivsete näidetena võib tuua Lümanda kontor-klubiks ehitatud hoone, kus toimub aktiivne tegevus.

Samamoodi hoitakse Tornimäel kontor-klubihooneks ehitatud maja kasutuses. XX sajandi arhitektuurinäidetena võime tuua ka hulga keskmisi ja väiksemaid hooneid, mis on kenasti säilinud. Nende valdajad on asjast aru saanud, et tegemist on väärtuslike objektidega, mida hoida,” viitas Mihkel Koppel praegusele olukorrale.

Infopäeval osalejad andsid muinsuskaitseinspektoritele hulga vihjeid ehitistest, mida tasub uurida ja vahest ka kaitse alla võtta. Mihkel Koppel juhtis vallaametnike tähelepanu sellelegi, et turisminduse arendamiseks ja vallale reklaamiks peaksid vallajuhid mõnegi ehitise korda tegemisele suuremat rõhku pöörama.

Infopäeval osalenud Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimees Tõnu Veldre ütles, et kuigi XX sajandi arhitektuur tundub meile nii tavaline, on see ometi ohus. “Hooned lagunevad ja neid ehitatakse ringi. Arutatigi, mida niisuguste ehitistega teha. Otsest retsepti on raske anda. Üksnes kaitse alla võtmine ei too tühjalt seisvasse majja elu,” mõtiskles Tõnu Veldre.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 149 korda, sh täna 1)