Vana EPT klubihoone ehitatakse kapitaalselt ümber (7)

Vana EPT klubihoone ehitatakse kapitaalselt ümber

SÜNNIB ÜMBER: Kunagisest Kingissepa EPT klubimajast saab lähiaastatel uus äri- ja büroohoone.
Foto: Egon Ligi

Lähiajal lammutatakse osaliselt ja ehitatakse tundmatuseni ümber omaaegne Kingissepa EPT klubihoone, mis rahvale on ehk rohkem tuntud kui endine Mündi kauplus Tallinna tänaval.

Kuressaare linnaarhitekti Hannes Koppeli sõnul kinnitas linnavalitsus eile projekteerimistingimused hoone ümberehitamiseks. Tema sõnul kavandatakse endine klubihoone osaliselt lammutada ja ümber ehitada müügipinnaks, selle fassaad rekonstrueerida, juurde ehitada bürooplokk hoone tänavapoolsel küljel teenindussaali rajamiseks ja büroopindade funktsionaalsuse parandamiseks ning plaanis on ka parkimisala uus lahendus, et suurendada parkimiskohtade arvu.

“Tänase seisuga hakkab majaomanik koostama kogu hoone projekti ja suuremaks ümberehituseks sel aastal veel ei lähe,” tunnistas Hannes Koppel Saarte Häälele. Et hoonet aga ka projekteerimise ajal kasutada saaks, on linnaarhitekti sõnul endise klubitiiva siseruumides praeguseks lõppemas elementaarne remont ja lähinädalatel võetakse ette ka fassaad, mis üldjoontes lihtsalt korrastatakse.

“Suurima muudatusena lammutatakse praegu hoone topeltfassaad – postid ja kaaremotiiv peaukse eest,” selgitas Koppel ja kinnitas, et põhimahtu fassaadimuudatused ei puuduta. Ka hoone eelmine omanik OÜ Saare Kinnisvara kavandas juba 2007. aastal Saare EPT territooriumile suuremahulist kaubandus- ja teeninduskompleksi, mis nägi ette ka hoone hoovialal asuva Talli tänava väljaehitamist.

Esimene omalaadsete seas

1982. aastal valminud endine EPT klubihoone, mille autor on Ain Padrik, on Hannes Koppeli sõnul üks esimesi postmodernistlikke topeltfassaadiga hooneid Eestis. 2007. aastal kultuuriministeeriumi ja muinsuskaitseameti koostöös alustatud 20. sajandi arhitektuuri inventariseerimise programmi käigus on hoone arvele võetud kui üks 14-st Nõukogude perioodi tähelepanuväärsemast arhitektuursest lahendusest Kuressaares.

Hoone ülesehitus ei vasta aga selle praeguse omaniku MCred OÜ tänastele ootustele, kuna hoone arhitektuurne lahendus ei toeta ideaalset toimimist äripinnana (aknad on väikesed, sissepääs peidetud). Omanikfirmalt Saarte Häälel eile kommentaare saada ei õnnestunud. Hannes Koppel selgitas, et äripinnale esitatavaid ideaaltingimusi arvestades paikneb kinnistu edelaosas asuv autoparkla hooneosast kaugel ja parkla suhtes ei ole sissepääs nähtav.

“Kõike eelnevat arvesse võttes ei ole vähese sekkumisega võimalik hoonet soovitud funktsioonile kohandada ja on soovitatav pigem lammutada, kui ümber ehitada nii, et kaob ajastule iseloomulik stilistika,” tõdes Koppel ja lisas, et sama seisukohta on väljendanud ka originaalprojekti autor. Projekteerimistingimustega nähakse ette hoone etteulatuva ca 50 m osa lammutamine ja fassaadi rekonstrueerimine kõrval asuva autokeskusega ühel joonel.

Lubatud on kavandatavale äripinnale juurdeehitise rajamine hoone tagumises küljes. Projekteerimistingimustega nähakse ette ka võimalus ehitada hoone kolmekordsele bürooplokile ette ca 5 m laiune juurdeehitis kolme korruse ulatuses. Hoone laiendamine jääb eeldatavalt väiksemaks kui 33 protsenti hoone kubatuurist. Suurema laiendustegevuse korral tuleb algatada detailplaneering.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)