Valimistepäeva järelmõtteid

Valimistepäeva järelmõtteid

 

Eesti riigikogu valimised on tehtud. Valitseva koalitsiooni musklid kasvasid ja peamine opositsioonijõud taganes väheke oma linnkindlusse. Valitud koosseisust uuenes vähem kui pool. Suurema edu saavutasid sotsiaaldemokraadid ja neid saadavad Toompeal lootusekiired.

Siinkirjutaja jäi aga valimispäeval mõttesse ETV uudistesaates näidatud Margus Mulla videoklipi üle. Mustjala vallas Liiva küla peatuses ootas bussi ainult kaks vanamemme ja 40 kilomeetrit valijate korjamise ringi teinud väikebuss puistas valla keskuses valimisjaoskonna ukse ette üsna pisikese hulga riigikogu uue koosseisu valijaid.

Me teame aga, et maakera rahvastik kasvab iga sekundiga. Maailma arengut saadab tihenemise protsess. See oli selgelt näha Põhja-Aafrika ülestõusu päevadel. Viletsuse eest põgenevad noorte inimeste hulgad ähvardavad üle ujutada Itaaliat, Hispaaniat, Prantsusmaad ja teisi heaoluriike, kus esineb elanikkonna vananemise tendentse.

Mõtted kandusid ka Aasia miljardi elanikuga riikidele. Peale selle tiheneb iga päevaga hoomamatult informatsioonihulk, taltsutamatu teaduse ja tehnoloogia areng ning mürkainete hulk meie ökoloogilises pesas. Tavainimene on kokku pressitud linnadesse, masinate vahele ja seotud automaatika kettidega.

Saaremaa elanikkond aga hõreneb. Vanemad inimesed kaovad mälestustesse, noored liiguvad sinna, kus ollakse hulgakesi ja pikem raha soojendab näppe. Inimhõreduses hakkad kartma vaakumit, sest pole võimalik ette näha, millega see täitub. Ka riigimehed, keda äsja valiti, ei tea seda. Nii võib arvata, sest keegi oma valimiseelses kõnes ei julgenud oma meelsust sellel teemal selgemeelselt avada.

Kartusest tuleviku ees hakkavad vaimus kumama pildid rahvarohketest Saaremaa küladest. Meenuvad meretuultes pargitud nägudega mehed kalarandades, kasukates mehed hobusereega talvel metsast puid vedamas, hobune ettepoole kalduva hoiakuga inimest aitamas. Need vanemad mehed olid noorelt väge täis ja kaklesid naiste pärast nagu tiirased täkud.

Nad olid vaatamata pealtnäha lihtsale kesisele toidule terved ja elurõõmsad. Nende perede lasterikkust tasub vaid imestada. Veelgi enam olid imestamist väärt neid lapsi hoidvate naiste rõõmsad näod ja hellitavad käed. Suurte perede ülalpidamine ja laste kasvatamine nõudis pidevat ja visa tööd. See nõudis tahtejõudu ja hoolsust.

Küllap seda ammutati normaalselt toimivast, tervete hormoonidega organismist ja talupoja lihtsast ja selgest mõistusest. Füüsilise tööga treenitud keha januneb liikumise ja pingutuste järele ning kosub rõõmust töötulemuste üle. Oma külvatud viljast ja õsutud saagist saadud leib maitses, oma kasvatatud lapsed kindlustasid vanaduspõlve.

Niisuguste piltide peale ütleme sageli, et see minevikupõli oli kõik nii algeline ja aeglane, vaevarikas ja mõttetu. Enamasti on ütlejad need, kes ei ole tundnud lihtsa elu võlusid. Nad on loodusest linnamüüridega eraldatud, tehiskeskkonnast räsitud, saastunud hingamisteedega vanunud.

Pikalt koolis käinud, tööotsimisega stressi kandnud inimene muutub enne nõrgaks, kui jõuab ennast teostada. Mägede tippude poole ronijad libisevad tagasi, osa tõugatakse alla. Need olulised muutused ei alanud sellest hetkest, kui külamees sidus pidulikul päeval lipsu ette, vaid said valitsevaks siis, kui enamik ei tahtnud igapäevaselt enam lipsust loobuda.

Loodame, et rahvaasemikud leiavad uut usaldust võitnutena aega ka pintsaku toolikorjule paigutada, lipsusõlme lõdvestada ja riigikogus mõne elustava idee kaitseks ka mõne selge ja mõistliku sõna kõlama panna. Kas või saarlaste elu parandamiseks selle riigi seaduste raamatusse raiumiseks.

Ootame parlamendi liikmeilt rohkem ühe mütsi all olemist ja seda, et saarlased, ka mujalt ringkondadest valitud ning üsna palju hääli kogunud Indrek Saar, Jaan Õunapuu, Jürgen Ligi ning meie maakonnaga tihedalt seotud Mart Laar, Urmas Paet ja teisedki saartega seotud probleemidesse mõistvalt suhtuksid. Tegelikult peaks arusaam, et Eesti ilma saarteta pole Eesti, jõudma iga rahvaasemiku südamesse ja mõistmisesse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)