Inimeste soov innustas vähiliitu saarele alaliitu looma

Eesti vähiliit on võtnud sihiks luua alaliit ka Saaremaal, et olla kohapeal toeks siinsetele vähihaigetele ning korraldada ka ühiseid ettevõtmisi.

Vähiliidu tegevdirektori Maie Egipti sõnul tuli initsiatiiv alaliidu loomiseks tegelikult saar-lastelt endilt. “Kohtusin sotsiaalministeeriumi koolitusel Saaremaa puuetega inimeste koja juhi Veronika Allasega. Temaga vesteldes selgus, et Veronika Allase poole on pöördunud paljud Saaremaa vähihaiged oma probleemidega ja sooviga saada nõuandeid ja abi,” rääkis Egipt.

Tema sõnul teadis Allas vähiliidu tegevusest palju ja ka sellest, et liidul on 11 patsientide ühingut üle Eesti, kes kõik tegutsevad aktiivselt eesmärgiga pakkuda abi haigusega toimetutulekuks. “Vesteldes tekkis mõte luua samalaadne ühing ka Saaremaal,” tähendas Maie Egipt.

Vähiliidu ühingute tegevuses on Maie Egipti sõnul kõige olulisem psühhosotsiaalne toetus haigetele. “Ühingus on koos erinevate vähipaikmetega patsiendid, sest psüühilised probleemid on kõigil suhteliselt sarnased,” rääkis ta ja lisas, et kui patsiendid on koondunud ühingusse, saab vähiliit viia läbi koolitusi patsientidele haigusega kohanemiseks ja toimetulekuks.

Vähiliidule on Egipti sõnul oluline, et haiged saaksid uusi teadmisi ja infot kaasaegsest ravist, õigest, tervislikust toitumisest, ravimitest jne. Samuti toimuvad ühingutes regulaarselt psühholoogide ja terapeutide loengud, kuidas tulla toime erinevate hingeliste probleemidega ning vabaneda pingetest.

Ühingusse koondunud inimestele organiseerib vähiliit igal aastal tervise- ja koolituslaagri, mis on paljudele kõige oodatum sündmus aastas ja kus osalevad patsiendid üle Eesti. “Päevad laagris on sisustatud koolituste, loengute ja teraapiatega.

Pakume igal aastal uusi ja varasemast erinevaid teemasid ning räägime nii vähi ravivõimalustest kui ka psühholoogilisest abist,” rääkis Maie Egipt. “Ka on kõigil võimalus leida uusi sõpru, puhata, jalutada looduses ja nautida meelelahutuslikke õhtuid elava muusikaga. Laagris saab avameelselt rääkida oma muredest ja koos leida lahendusi.”

Maie Egipt märkis, et patsientide ühingutele on alati kättesaadav vähiliidu loodav teabematerjal ning ühingusse koondunud patsientidel on kergem suhelda teiste patsientidega üle Eesti ja leida lahendusi oma probleemidele. “Eesti on väike ja iga inimelu on väärtuslik, mida peame hoidma. Kui me armastame ja hoolime iseendast, siis teevad seda ka meid ümbritsevad inimesed,” lausus Egipt, lisades, et keegi ei tea, mis elu tuua võib ja keegi pole millegi eest kaitstud. “Seepärast on oluline tunda elust rõõmu, elada huvitavat ja täisväärtuslikku elu, mida soovime hoolimata tagasilöökidest, mida ajutiselt võib tekkida,” kinnitas ta.

Alaliidu loomise asjus on järgmisel esmaspäeval kell 11 Saaremaa puuetega inimeste kotta Kuressaares Pikal tänaval vähiliidu esindajatega kohtumisele oodatud vähipatsiendid, nende pereliikmed, tugiisikud ja teemast huvitatud inimesed. Kohtumisel esinevad Maie Egipt ise, liidu meditsiininõunik dr Tiiu-Liis Tigane ja liidu projektijuht Vivian Vulp.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)