Kalle Laanet näeb valimisedus rahva hinnangut (17)

Kalle Laanet näeb valimisedus rahva hinnangut

ÕNNESOOVID: Jaanus Karilaid tunnistas Kalle Laaneti võitu juba tunnike enne esialgsete valimistulemuste selgumist, saates talle õnnitlussõnumi. Seda loeb Kalle Laanet koos abikaasa Kaiega.
Foto: Raul Vinni

Riigikogu liikme Kalle Laaneti sõnul näitab temale antud häälte arv muuhulgas ka seda, et rahvas toetab tema väljaütlemisi Keskerakonna sisekliima ja selle juhi Edgar Savisaare kohta.

Erakonna poolt oma ringkonnas teiseks numbriks puksitud Kalle Laanet suutis siiski riigikokku pääseda, saades 2567 häälega ringkonnas kolmanda valimistulemuse ning tuues erakonnale ainsa mandaadi. Keskerakonna siinne esinumber Jaanus Karilaid sai 1000 häält vähem.

Oma toetajatega Kuressaares valimistulemusi oodanud Laanet tõi oma valimisedu põhjustena välja kolm punkti. Tema sõnul oli tal hea meeskond ja teda toetas eelnevatel riigikogu valimistel siinses ringkonnas häid tulemusi teinud Ain Seppik.

Laanet usub ka oma sõnul, et tema edu taga võis olla tema vastandumine Edgar Savisaarele. “Inimesed tunnetavad, et see, mida ma olen varemalt välja öelnud Keskerakonna siseelu kohta ehk siis juhi osa kohta, on õige. Järelikult nad toetavad seda,” märkis Laanet ja lisas, et talle antud hääled olid kindlasti ka inimeste hinnang tema varasemale tööle. Tema hinnangul oli ringkonnas ka saarlaste ja hiidlaste vahel hea koostöö. Läänemaa haakus vähem.

Küsimusele, et kas nüüd tuleb tal hakata riigikogus täitma siseopositsionääri rolli, vastas Kalle Laanet, et tema oma seisukohti ei muuda. “Mina väga loodan, et Keskerakond saab sellest aru, milliseid väärtusi ma olen kandnud, mida ma olen hoidnud, ja tuleb minuga kaasa.” Laanet märkis ka, et Keskerakonna üldine valimistulemus näitab seda, kui populaarne on erakond venekeelse elanikkonna seas. “Küsimus on selles, kuidas me suudame oma põhimõtteid rohkem seletada eestikeelse valijaskonna hulgas,” lausus ta.

Kuressaares Ajamajas toimunud üritusel viibis ka Ain Seppik, kes enam riigikogusse ei kandideerinud, ja ütles Saarte Häälele, et tema parlamendipoliitiku karjäär on nüüdseks läbi saamas. Seppik ütles, et tema selles, et Laanet mandaadi saab, ei kahelnud. Ta nõustus ka väitega, et osa Laanetile antud häältest oli kindlasti n-ö protestihääled Savisaare vastu. Kogemusega poliitik usub oma sõnul, et erakonna sees hakkab midagi muutuma.

Laaneti kampaaniale andis värvi tema Iirimaalt tulnud sõber Peter Ireton, kes koos temaga kaks nädalat ringi käis. Ta õppis ära mitu lauset ja pöördus inimeste poole üleskutsega “Vali minu sõber Kalle Laanet parlamenti!”. Ireton rääkis, et tunneb Laanetit 20 aastat ja teab, et tegemist on ausa mehega. “Kõige rohkem meeldib see, et Kalle jaoks ei ole oluline, kes istub autos eesistmel, vaid see, mis suunas auto sõidab,” märkis samuti üleeile peol olnud Ireton.

Ta rääkis, et kampaania tegemisel sai kõvasti nalja: “Läksime ühte maamajja, et anda üle siis pliiats ja šokolaad. Aga ma libisesin õues ja kukkusin pikali. Väga ruttu avas vanaproua ukse ja oli kohe minu juures. Ma ei saanud aru, mida ta ütles, aga ulatasin talle koti ja ütlesin: “Palun vali minu sõber Kalle Laanet parlamenti.” Vanaproua ütles asjade eest aitäh,” pajatas iirlane ja lisas, et inimesed näisid nautivat ka temaga inglise keeles suhtlemist. “Järgmine kord olen jälle kohal,” lubas mees.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)