Daamid-filosoofid: sajand ei möödunud kasutult, kuid nüüd tuleb mõelda uutele saavutustele

Daamid-filosoofid: sajand ei möödunud kasutult, kuid nüüd tuleb mõelda uutele saavutustele

VÕITLEB JA ON VALVEL: Maailma naisliikumise üks juhtfiguure, Itaalia päritolu, alaliselt aga Prantsusmaal elav filosoof Michela Marzano kutsub naisi valvsusele. Vastasel korral olevat feministliku liikumise viimase saja aasta saavutused suures ohus.

Sel aastal möödub täpselt sada aastat ajast, mil esmakordselt maailmas tähistati rahvusvahelist naistepäeva. See oluline sündmus on maailma ajakirjandusväljaannetes elavat vastukaja leidnud. Siinjuures tooksin vaid ühe vägagi võitleva ja raevuka iseloomuga näite.

Alustuseks aga mõned olulisemad faktid ajaloost. See oli 1910. aasta augusti lõpupäevil, kui Taani pealinnas Kopenhaagenis toimus järjekordne üleilmne sotsialistide kongress. Sel vasakpoolsete suurfoorumil langetatigi üksmeelne otsus, et järgmisel, 1911. aasta kevadel tähistatakse uut tähtpäeva – rahvusvahelist naistepäeva. Otsuse läbisurumise peamised initsiaatorid olevat olnud õrnema soo kaks kanget esindajat – eelkõige saksa revolutsionäär Clara Zetkin, keda toetas tema noorem kolleeg Rosa Luxemburg.

Tõsi, esimest korda tähistati naistepäeva 19. märtsil ja seda tehti vaid neljas, peamiselt germaani kultuuripiirkonda kuuluvas riigis – Saksamaal, Austria-Ungaris, Taanis ja Šveitsis. Päeva valikul oli tookord oma loogika – nimelt olevat enam kui pool sajandit varem, täpsemalt siis revolutsioonilise 1848. aasta 19. märtsil Preisimaa kuningas Friedrich Wilhelm IV andnud piduliku lubaduse, et võtab läbi viia mitmeid poliitilisi reforme. Sealhulgas tõotas ta ka, et peagi antakse naistele valimisõigus.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)