65 aastat lahingust Eikla soos (2)

65 aastat lahingust Eikla soos

HUKKUNUD METSAVEND METS: Juhan (Joann) Mets (1908–1946) hukkus esimeses suuremas haarangus, mis korraldati metsavendade tabamiseks Saaremaal. Foto on tehtud aastal 1941.
Foto: Saaremaa Muuseum

Üleeile, 3. märtsil möödus 65 aastat päevast, mil Eikla soos langesid julgeolekujõudude rünnaku alla metsavennad Arteemi ja Johannes Mets ning Aleksander Tuuling. Ehkki lahingu võitsid metsavennad, sai selles surma toona 38-aastane Johannes (Joann) Mets, kes maeti sinnasamasse punkri lähedale. Tänavu tähistati 3. märtsi Saaremaal metsavendade mälestuspäevana.

Ehkki Saaremaal metsavendlus nii laialt levinud ei olnud kui mandril, oli ometi neid, kes punavõimu eest metsa läksid ning seal võitlust vabaduse eest jätkasid. Siinkohal tuleb märkida, et kahjuks sai nii mõnestki algsest aatemehest hiljem pesuehtne röövel ja mõrtsukas, ning on arvatud ka seda, et tänasel päeval on siiski väga raske täit tõde teada saada, kuna NKVD-l oli kombeks kuritegusid metsavendade eest ära teha, et oleks võimalik viimaseid süüdi mõista.

Muide, Piila soo ja Luulupe kant olidki Saaremaa metsavendade meelispaigad, kus nad ennast varjasid, teab ajaloolane Bruno Pao. Luulupest oli ka pärit Johannes Mets, kes oli sündinud 1908. aastal. Tema kohta õnnestus teada saada vaid sünniaeg 1908, kuulumine Omakaitsesse ja teenimine Saksa sõjaväes. Metsa läks Johannes 1944. aastal.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 233 korda, sh täna 1)