Vastutuult tõusuteel (6)

Lümanda kultuurimajas korraldati 15. veebruaril valla seenioride klubi eestvedamisel kohtumine erakondade esindajatega – teemaks muidugi valimised. Kui valimised lähedal, tuleb mulle alati meelde vana hea laul: “Vali mind, mul on suudlemata huuled, vali mind, mul on süütus ja au…”

Ka seekord lubati taevamannat. Kui küsisin, mille või kelle arvelt neid sadadesse miljonitesse ulatuvaid lubadusi täidetakse, vastati, et loodetava majandustõusu arvelt. Samas kuulsin korduvalt väljendit “õhuke riik”, mis peaks tähendama väiksemat riigiametnike armeed, järelikult ka väiksemat bürokraatiat ja vähem kunstlikke sooje töökohti nii riigi kui ka omavalitsuste tasandil.

Küsisin ka haldusreformi toetamise kohta. Kõik erakonnad (kahjuks puudus IRL-i esindaja, kelle algatus ju haldusreform on) vastasid kui ühest suust, et vägisi haldusreformi ei tehta, järelikult kohalike omavalitsuste liitmise teel bürokraatide arvu piiramist ja seega kulude kokkuhoidu EI TULE!

Küsisin ka, kuidas on lood riigikogu liikmete arvu vähendamisega. Vastused olid riigikokku pürgivatele poliitikutele tüüpilised – seal olevat väga palju tööd ning komisjonidesse ei jätkuvat liikmeid. Vähendamist ei pooldanud peale Rahvaliidu, kes on selle peibutise valimisvankri ette rakendanud, MITTE KEEGI!

Kui mõni aasta tagasi algas nn MASU, siis pidid kõik eraettevõtjad end koomale tõmbama, osa ettevõtteid läks isegi hingusele. Rääkisin tol ajal ühe riigikogulasega, kes kurtis, et juhtus kole lugu – kuluhüvitisenormi vähendati ning tal on raskusi autoliisingu eest maksmisega! Lohutasin, et õnneks tõsteti kõige suurema masu ajal ta palka, ehk elab kuidagi üle.

Samal ajal püüdis meie vallavalitsus peaaegu olematut eelarvet tasakaalu viia. Kärpisime vallavanema palka, enamik volikogu liikmeist loobus kuluhüvitistest ning sel moel õnnestus meil hoida kokku umbes 60 000 krooni.

Kohtumisel kurtis üks praegune riigikogulane, et nemad hoidsid ju ka kokku – kuluhüvitisi kärbiti kümne protsendini palgast ning nüüd jätkub sellest umbes 400 eurost (ligi 6000 kroonist) vaevalt bensiini ostmiseks ja mobiilikõnede eest tasumiseks. Ka valla volikogusse ja vallavalitsuse istungitele sõidetakse autoga, ent omal kulul.

Ma ei taha öelda, et riigi tasandil poleks kulusid vähendatud – kõik ministeeriumid pidid oma eelarvet kärpima. Kuid kas tõesti on riigikokku vaja 101 liiget? Keegi poliitikutest väitis küll arutelul, et riigi eelarves on riigikogu ülalpidamiskulu marginaalne. Võrdluseks: Lümanda valla eelarve oli 2010. aastal ca 10 miljonit krooni, s.o väiksem kui riigikogulaste kahe kuu palk ja kuluhüvitised.

Haldusreformi ei õnnestu aga vabatahtlikult teha, sest neid, kes on huvitatud oma soojadest kohtadest, on liiga palju. On terve armee ametnikke, kellele ikka leitakse n-ö ootekoht isegi siis, kui nad kas riigikokku või omavalitsusse soojale kohale ei pääse – on ju igasugu riigifirmajuhatusi, nõukogusid, nõunikukohti, esimesi, teisi ja kuuendaid asetäitjaid jms.

Ühelt poolt on ju hea, kui meil on kogenud professionaal-sed poliitikud. Pilvede peal võidakse aga hõljuma jäädagi – hakatakse end asendamatuks pidama. Mina usaldan pigem sellist poliitikut, kes teeb oma tööd meie elu stabiilsemaks ja paremaks muutmiseks, mitte selleks, et soojal kohal kindlustada endale kindlat ja kopsakat sissetulekut. Olen täheldanud, et kui majanduses on kriisiaeg, siis suureneb huvi pääseda riigipirukale lähemale.

Haldusreform igal tasandil on hädavajalik. Seda saaks korraldada n-ö poolvabatahtlikult, näiteks seades valla elanike arvule alampiiri. Alampiir võiks olla piirkonniti erinev ning sõltuda sellest, kui suurt hulka inimesi suudab üks vallatöötaja teenindada. Praegu ei saa pisike vald täiskohaga töötajat palgata, töö tahab aga tegemist. Ollakse sunnitud ühendama mitu kohta, s.t panema üht ametnikku tegema mitmel alal pädevust nõudvat tööd, mistõttu töö kvaliteet paratamatult kannatab.

Kala pidavat hakkama mädanema peast. Näidaku uus riigikogu üles mehisust ning vähendagu liikmete arvu, siis oleks alust tõrjuda haldusreformi pidurdavate kohalike ametimeeste vastuseisu.
Aitab laristamisest, võite kindel olla, et nii tuleb kindel võit ja uus algus!

Mart Maastik
Lümanda vallavolikogu esimees

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 42 korda, sh täna 1)