Projektist sai tõsine tüliõun (11)

Projektist sai tõsine tüliõun

TÜLIÕUN: 2007. aastal osutus konkursi võidutööks Hannes Koppeli tehtud hooneprojekt nimega “Oinasarvesoeng”, mis nüüd ilmselt teoks ei saagi.
Foto: Asum Arhitektid

2007. aastal läbi viidud arhitektuurikonkursi kohaselt kavandati Kuressaares Lasteaia tänav 2 asuvale krundile püstitada uus äri- ja eluhoone. Kuna krundi arendaja muutus mõne aja eest ning konkursi võitnud arhitektuuribüroo Asum Arhitektid OÜ juhatuse liikmest Hannes Koppelist sai vahepeal linnaarhitekt, on projektist saanud suur vaidlusobjekt.

Kirjavahetus uue arendaja Tomhold OÜ esindaja Robert Tomingase ja Kuressaare linnavalitsuse vahel on väldanud kuid ning selle sisu on laias laastus üks – Hannes Koppeli väidetav võlg. Saarte Häälele teadaolevalt on asi läinud nii kaugele, et Koppeli e-postkasti on laekunud korduvalt kirju ähvardustega “Maksa võlg ära, või muidu!”.

Mis puutub Tomingase süüdistustesse Koppelile, palus linnavalitsus ametnikult seletust. Koppeli nimel esitas vandeadvokaat Andres Tamm juriidilise analüüsi. Sellele tuginedes luges linn tüli menetlemise linnavalitsuse tasandil lõpetatuks.

Soovitab kohtusse minna

Tamm kinnitab, et Asum Arhitektid ei ole krundi endisele arendajale Sammal OÜ-le midagi võlgu. Pigem on hoopis tellijal töövõtjale töö eest tasumata 200 000 krooni. Tamm nendib, et mullu sai Tomhold küll krundi endale, ent puuduvad andmed selle kohta, et nad oleksid saanud endiselt arendajalt ka lepingujärgsed õigused ja kohustused.

Ometi on Tomingas asunud laimama ja välja pressima Koppelilt raha, viidates väidetavalt toimunud petmisele, mille tõttu tuleks Koppelil Tomholdile maksta 150 000 krooni, nendib Tamm.

“Tomingase saadetud e-kirjade sisu ja stiil, aga ka korduvad telefonikõned, mõnel päeval 5–6 kõnet järjest, mõnel 10, viivad paratamatult järelduse tegemiseni, et Tomingase tegevuse näol on tegemist psüühilise surve avaldamisega eesmärgiga saavutada kas rahaline või muu talle soodne tulemus tingimustes, kus tal puudub seaduslik alus selle saavutamiseks,” kirjutab Tamm. Tamm soovitab Koppelil tema vastu kohtusse pöörduda ja taotleda lähenemiskeeldu.

Hannes Koppel tunnistas Saarte Häälele, et lepingut täitis ta täies mahus. “Kuigi suhtlesin tellijaga aktiivselt veel mõnda aega, oli mõlemale poolele selge, et majanduslangusest põhjustatult ei suudeta välja maksta projekti ega realiseerida tulemust,” rääkis Koppel. Ta leppis sellega ning projektid on siiani riiulis.

Tomingas tegi Hannes Koppeli sõnul talle kohe alguses selgeks, et projekti maksumus ja hoone lahendus talle ei sobi ning see tuleks ringi projekteerida. “Tomingas on algusest peale mulle selgeks teinud, et temal ei ole selle projektiga midagi teha, vaid ta soovib saada uut tasuta, lisaks nõuab tagasi ka raha,” nentis arhitekt Hannes Koppel.

Tomingas: ei saa tõsiselt võtta
Robert Tomingase hinnangul on vandeadvokaadi arvamus esitatud, tuginedes moonutatud faktidele või lausa väljamõeldistele. “Seega ei saa seda tõsiselt võtta. Oleme Andres Tamme arvamusele esitanud oma juriidiliselt ja faktiliselt põhistatud seisukoha, millele ei ole asjakohast vastust saanud tänaseni.

Kui arhitektuurikonkursi võitmisega ei kaasnenud mitte mingisuguseid kohustusi Asum Arhitektid OÜ-le (mille juhatuse liige oli Hannes Koppel kuni jaanuar 2011, sh töö vastu võtmise hetkel 2008, selle teostamise ajal ning ajal, mil ta töötas linnavalitsuses arhitektina alates september 2008), Asum Arhitektid OÜ-le tasutud 153 400 krooni eest projekteerija sisuliselt mitte midagi ei pea tellijale esitama tähtaegselt, töö tegemisest võib loobuda isiklikel põhjustel, jättes tasutud raha endale, kuigi tasutud raha eest midagi vastu ei suudeta ja ei taheta anda ning telefon on mõistlik alates 7. jaanuarist välja lülitada, vaatamata kokkuleppele aktiivselt suhelda – kui sellist käitumist pidada normaalseks ja õigeks – siis jah, ei lasu Hannes Koppelil mingit vastutust,” leidis Tomingas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 510 korda, sh täna 1)