Nasva–Läätsa elekter läks maa alla

Eesti Energia Jaotusvõrk lõpetas Nasva–Läätsa 35 kV elektriliini ehituse, vana õhuliin asendati oluliselt töökindlama maakaabliga. Jaotusvõrgu võrguhalduse osakonna juhataja Innar Kaasik ütles Kadi raadiole antud intervjuus, et maakaabelliini eeliseks õhuliini ees on ilmastikumõjude välistamine.

“Ehk kui õhuliini peale sajab paks lumi või näiteks Saaremaal või Hiiumaal tuleb sageli ka jäide õhuliini juhtmete peale, mis liinid katkestab, siis maakaabelliini puhul ei tee lumi ega jäide midagi,” tõi Kaasik välja suure plussi. Ka tugevad tuuled ja tormid mõjutavad just õhuliine, maakaabelliinile ei avalda need mingisugust mõju.

Varasem õhuliin paiknes vahetult mere ääres ja oli seetõttu äärmiselt mõjutatav läänetuultest ja tormidest, mille korral iga masti murdumine või juhtme katkemine võinuks kaasa tuua kogu Lääne-Saaremaa toitekatkestuse. Elektriliini projektijuhi Veiko Volari sõnul on tänu maakaablile nüüd Mändjala ja Järve rannaalal kaunim loodusvaade, samuti ei ohusta maastikukaitseala enam õhuliinide rikete kõrvaldamiseks vajalik suurte masinate kohalesõitmine.

Praeguseks on uus kaabelliin pingestatud, vanal õhuliinil käivad veel viimased demonteerimistööd. Nasva–Läätsa maakaabelliini rajati kokku 12,6 kilomeetri ulatuses ja tööde maksumus oli üle 760 000 euro (12 miljonit krooni).

Kokku suunas Jaotusvõrk möödunud aastal Saaremaa elektrivõrgu uuendamisse ligi 1,1 miljonit eurot (17 miljonit krooni), millest üle kahe kolmandiku kulus maakaabli ja kaasaegsete alajaamade paigaldamisele. Sel aastal investeeritakse ligi 1,28 miljonit eurot (20 miljonit krooni).

Peatselt alustab Jaotusvõrk ka ettevalmistusi Kuressaare–Nasva vahelises lõigus 35 kV õhuliini rekonstrueerimiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)