Riigikogu kandidaadid vaidlesid ajateenistuse üle (8)

Riigikogu kandidaadid vaidlesid ajateenistuse üle

VABATAHTLIKUKS VÕI MITTE? Vasakult Toomas Kasemaa, Argo Kirss ja Kalle Laanet lahkasid debatti modereerinud Mart Lausi eestvedamisel ajateenistust.
Foto: Egon Ligi

Saaremaa ühisgümnaasiumis üleeile toimunud varivalimiste debatil “Ajateenistus peab olema vabatahtlik?” leidis suur osa noortest ühes Reformierakonda esindanud Toomas Kasemaaga, et ajateenistus peaks olema vabatahtlik ning teenistusse peaksid minema vaid need, kes seda tõepoolest ise tahavad.

IRL-i nimel debatil osalenud Argo Kirsi küsimuse peale, kui paljud kokku tulnud noormeestest vabatahtlikult ajateenistusse minna tahavad, ajas – kes ilmselge kahtluseta, kes pisut kõheldes – käe püsti seitse noort mehehakatist.

Vastuküsimusele, kas ükski debatist osa võtnud poliitikutest ise oleks valikuvabaduse korral omal ajal Vene sõjaväkke läinud, kinnitasid aga kõik üksmeelselt, et kindlasti mitte. Samas olid kõik aga nõus sellega, et sealt saadi igati väärt kogemusi.

Noorte seast sekkus riigikogu valimistel kandideerijate omavahelisse vaidlusse 5–6 noormeest ja kaks neidu. Noormeeste seas oli neid, kes julgesid välja öelda, et kodanikul on olemas õigused ja kohustused ning ajateenistus peabki olema üks iga meeskodaniku kohustustest, aga palju oli ka neid, kes üritasid rõhuda sellele, et igaühel peab olema vabadus valida ja ise otsustada.

Teiste sekka kommentaare poetanud neiudki jagunesid oma arvamustes kaheks. Kinnitati, et ajateenistust peale suruda ei saa ja kuulutati ka täie veendumusega, et iga Eesti meeskodanik peab olema ajateenistuse läbinud. Keskerakonna eest kõnelenud Kalle Laanet rõhutas noortele, et kindlasti ei saa võrrelda omaaegset Vene sõjaväge ja tänast ajateenistust, kuid praegune ajateenistus tuleks noortel kindlasti läbida.

“Seda seetõttu, et täisealiseks saades ja vanemate tiiva alt välja lennates tekib n-ö vaba mehe tunne ja täpselt nagu ei saagi aru, mida võiks teha ja mida peaks tegema. Sõjavägi annab aga esimese arusaamise kodumaakasvatusest ning isamaast. Teine aspekt on kindlasti distsipliinitunnetus, kolmas, kuidas kriisisituatsioonis käituda, ja neljas, kuidas koostööd teha,” rääkis Laanet.

Toomas Kasemaa oli lähtuvalt Reformierakonna liberaalsest poliitikast seda meelt, et ajateenistus peaks olema vabatahtlik. “Inimesel peaks olema vaba valik otsustada, kas ta läheb ajateenistusse või ta ei lähe. Mingil määral on see praegu ka olemas. Saab valida, kas minna asendusteenistusse, aga sellegipoolest on sundteenistus igalt meeskodanikult praegu välja nõutud,” nentis ta.

Kasemaa jutust jäi kõlama see, et armee peab olema professionaalne ning kui rääkida tänapäevasest sõjaväest, siis sõjatehnika professionaalset kasutamist ei saa sugugi selgeks selle napi ajaga, mil noormehed kohustuslikus ajateenistuses on. Argo Kirss rõhutas aga, et noortel ei tasu kohustuslikku ajateenistust enda jaoks ebameeldivaks mõelda ja oma elu seeläbi raskeks teha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 121 korda, sh täna 1)