Hiidlased kasutavad Soela jääteed saarlastest enam

Hiidlased kasutavad Soela jääteed saarlastest enam

RAHVUSVAHELISE TRASSI ÜLEVAATAJA: Saaremaa–Hiiumaa vahelise jäätee Triigi punkti valvuri Matti Vatsfeldti sõnul sõidavad mööda jääteed mitte üksnes saarlased ja hiidlased, vaid ka paljude teiste maade kodanikud.
Foto: Aare Laine

18. veebruaril avatud Saaremaa ja Hiiumaa vahelist jääteed on seni hiidlased saarlastest rohkem kasutanud.

Kuigi Triigis valvet pidav ülevaataja Matti Vatsfeldt ei osanud eile lõuna paiku täpseid arve öelda, võis ta konstateerida, et visuaalsel vaatlusel on hiidlased üle jää suuremale saarele sõitmisest rohkem huvitatud.

Enne Virtsu ja Kuivastu vahelise jäätee avamist kasutasid saarlased Soela väina jääteed Hiiumaale pääsemiseks, et Sarvelt mööda Euroopa pikimat jääteed mandrile sõita. Paljud mandriinimesed kasutasid tookord kahte jääteed Saaremaale pääsemiseks. “Siis oli see minek ja tulek küll hästi tihe siin,” rääkis Vatsfeldt.

Üleeilsel juhukohtumisel Kuressaares mainis Hiiumaa eksmaavanem Tiit Laja, et tõi Saare Ulukisse sea töödelda. Nõnda siis saavad saarlastest ettevõtjadki tänu jääteele naabersaare elanikelt tööd juurde. “Isegi üks lehm on Hiiumaalt sõiduki haagises Kuressaare lihatööstusesse toodud. Üheteljeliste Tiki treileritega on lubatud peale minna. Hiidlased veavad Saaremaa kauplustest ehitusmaterjali,” ütles Matti Vatsfeldt.

Huvitaval kombel on leib saanud kahe saare elanike vahetuskaubaks. Saarlased toovad Hiiumaalt Hiiu leiba ja hiidlased käivad naabrite juurest nii Karja pagariäri kui ka Saare Leiva tooteid ostmas. Saaremaa tarbijate ühistu Leisi poe müüja hinnangul astus just nädalavahetusel Leisi kauplusse palju hiidlasi sisse.

Nädalavahetuspäevadel sõidab Triigi–Tärkma vahelisel jääteel 500–600 sõidukit, äripäevadel aga paarisaja auto ringis. Matti Vatsfeldti sõnul ei ole järjekordi jääteele pääsemiseks tekkinud. Mõnigi sõitja on aga jääteel sõites ohutusnõudeid eiranud.

“Kiputakse üksteise sabasse minema, ei peeta pikivahet. Neidki leidub, kes äkki keset jääteed auto seisma jätavad, et siis paremini ümbrust jälgida. Üksikud ülbed juhid sõidavad jääle ka punase tulega,” muretses staažikas teemees liikluskorda eiravate juhtide pärast.

Pärnakad Toomas ja Gundula ütlesid eile, et lähevad jääteele romantikat otsima. Küllap see neil õnnestus. Hiidlane Ain oli juba teist reisi Saaremaale tegemas. “Saaremaal kauplusi rohkem ja kaupa rohkem. Kui jäätee püsib, siis tulen ehk kolmandat korda ka,” andis Ain teada. Müügimees Anvar jõudis Triiki tööreisilt. “Kiiresti saab niimoodi tööasjad korda. Ei mingeid ooteaegasid,” oli Anvar rahul.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)