Kalle Laanet: jah, mind karistati (68)

Kalle Laanet: jah, mind karistati

SAVISAAR SAAREMAAL: Laanet kinnitab, et tema seisukoht Savisaare käitumise osas pole muutunud. Kaks erakonnakaaslast ei ole Laaneti sõnul pärast seda, kui Savisaar käis Saaremaal “tuld kustutamas”, omavahel kordagi suhelnud.
Foto: Egon Ligi

Riigikokku kandideeriv Kalle Laanet nendib, et ta on valimistel erakonna poolt tahaplaanile lükatud. Põhjuseks julgus öelda, et Edgar Savisaar peaks “rahaskandaali” tõttu oma au ja väärikuse jalule seadmiseks kohtusse pöörduma ja erakonna juhtimisest seni taanduma.

“Loomulikult,” vastas Kalle Laanet Saarte Hääle küsimusele, et kas tahaplaanile surumine on karistus. “Nõustun Ain Seppiku väljaöelduga.”
Ain Seppik, kes on suurest poliitikast taandumas, ütles laupäeval intervjuus Postimehele, et kahtlemata Laanetit karistati või näidati talle koht kätte sellega, et üldnimekirjas on ta poliitiliselt tähtsuselt näiteks Siret Kotkast palju tagapool.

Laanet ise ütles, et koht üldnimekirjas ei ole eelmise korraga võrreldes oluliselt muutunud, kuid pidas talle koha kätte näitamiseks seda, et tema selja taga otsustati temalt võtta piirkonna esinumbri koht. Laanet rääkis, et oli sõitnud kohe pärast raha küsimise skandaali riigikogu delegatsiooniga Hiinasse, kui talle helistati ja öeldi, et erakonna juhatus oli salajasel (näitab sõrmedega jutumärke – toim) hääletusel otsustanud esinumbriks määrata riigikogu keskfraktsiooni nõuniku Jaanus Karilaiu.

Kalle Laaneti sõnul olid Hiiumaa ja Saaremaa keskerakondlased varasemalt esitanud esinumbriks tema, Läänemaa Karilaiu. Laaneti sõnul oli see seda veidram, et veel detsembris oli kogu töö käinud liinis, et Laanet on esinumber. Ta oli pannud kokku nimekirja ja valmistanud ette kampaaniat kui esinumber. Laaneti sõnul on Karilaid küll esinumber, kuid pole jõudnud ühelegi Keskerakonna korraldatud valimisüritusele. Isegi mitte oma kodulinna Haapsallu.

Kalle Laaneti karistamine on olnud korralik. Tema sõnul ei eraldatud talle sentigi valimiskampaania korraldamiseks, tema kirjutatud arvamuslood ei jõua peakontori poolt kokku pandud materjalidesse ning teda püütakse igati välja pressida ka kohalikust ajakirjandusest. Omapärast võtet on kasutatud erakonna piirkondlikus valimislehes, kus kandidaatide fotod on lihtsalt segamini aetud. Laanet peaks kandidaatide numeratsiooni põhjal olema Karilaiu järel, kuid on sattunud hoopis rivi keskele.

Laanet lükkas ka ümber üleeile Kadi raadios esinenud IRL-i esinumbri Tõnis Paltsu väite, et kui valid Laaneti, siis saad Savisaare. “See pole juba puhttehniliselt võimalik,” märkis ta ja ütles, et samahästi võiks tema ju väita, et kui valid Paltsu, saad Laari.

“Ei saa üks ühele neid asju võtta,” kinnitas Laanet veel kord, et Keskerakonna või tema ja Savisaare vahele ei saa kindlasti võrdusmärki panna. “Keskerakond esindab keskklassi huve,” ütles Kalle Laanet, selgitades, et tema viib edasi erakonna ideoloogiat.

Jaanus Karilaid räägib endast kolmandas isikus
Saarte Hääle palve peale saatis Keskerakonna peasekretär kommentaari, mille on tema sõnul kirjutanud Jaanus Karilaid. E-kiri oli pealkirjastatud “Vastus. Kiida Sarjast, ta on tõesti hea”. Karilaid kaldub vastustes endast rääkima kolmandas isikus.

Saarte Hääl paluks KE kommentaari Ain Seppiku väljaütlemisele Postimehes, et Kalle Laaneti koht valimisnimekirja tagaotsas ja 5. ringkonna teise numbrina on karistus. Karistus selle eest, et ta julges “rahaskandaali” ajal öelda, et Edgar Savisaar peaks pöörduma kohtusse ja seni erakonna juhtimisest taanduma.

Keskerakonnas on 13 000 liiget, kõigil on oma arvamus. See on väga demokraatlik nähtus. Poliitikas tuleb solvumist ikka ette. Evelyn Sepp oli väga solvunud, kui avastas, et peab riigikokku saamiseks seekord ka rohkem hääli saama, Robert Antropov vahetas lausa käigult erakonda, Mark Soosaar otsustas hoopis minna valimistele üksikkandidaadina. Neil kõigil on oma keeruline ja tundlik hingeelu. Eks iga erakond peab püüdlema selle poole, et solvujate hulk aina väheneks. Poliitiku jaoks on aga kõige tähtsam missioon tegeleda ühiskondliku ebaõiglusega. See on palju tähtsam oma isiklikust ninaesisest.

Samuti sooviks kommentaari väitele, et ringkonna nr 5 esinumber Jaanus Karilaid ei ole osalenud pea ühelgi KE valimisüritusel, isegi mitte Haapsalus. Kas see on esinumbrile kohane käitumine?

Seda kuulujuttu ei maksa tõsiselt võtta, eks selliseid kummalisi kuulujutte ikka tekkib pingelises valimiskampaanias.
Jaanus Karilaiul koos oma meeskonnaga on esinumbrina tuhandeid kontakte, kus strateegia põhineb individuaalsetel kontaktidel ja vestlustel. See annab parema võimaluse rääkida pikemalt tööpuuduse ja hinnatõusu põhjustest ning meie lahendusest. Karilaid on vedanud ajalehe ERR Uudised väljaandmist, kus kõik soovijad on sõna saanud.

Suur poliitiline üllataja on Piret Sarjas, kes võiks vabalt olla tulevikus Siiri Oviiri mantlipärija. Meil on antud ringkonnas Keskerakonnal 8 kandidaati, kelle kohta saab öelda ainult häid sõnu, kõik on teinud head tööd ja ühtegi protesti pole mulle ega esinumbrile kandidaatide poolt esitatud. Meeskonnavaim on hea ning see annab võimaluse Keskerakonnal teha antud valimisringkonnas hea tulemus. Probleemi loomine või otsimine on pseudotegevus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)