Walesi noored uurivad Kuressaares koolielu

Walesi noored uurivad Kuressaares koolielu

NOORTE SAADIKUTE SELTSIS: SÜG-i õpilane Sander Tiit (vasakul) näitas Patrickule ja Matthew’le pärast koolitunde pisut linna.
Foto: Kertu Kalmus

Põhja-Walesis asuvast Llangolleni linnakesest õpilasvahetuse projekti kaudu Kuressaarde saadetud 16-aastased Patrick Davies ja Matthew Tipuric tutvuvad siinsete koolilaste eluga kokku 10 päeva.

Ysgol Dinas Brân’i koolis õppivad Patrick ja Matthew jõudsid Kuressaarde eelmise reede õhtul ning koduteele asuvad nad eeloleval esmaspäeval. Siin majutati nad kohalike õpilaste kodudesse ning nii on neil võimalik end ka koolivälisel ajal ütlemata koduselt tunda.

Matthew rääkis Saarte Häälele, et Kuressaarde sattusid nad tänu pikaajalistele headele suhetele koolide vahel. “Eesti oli nimekirjas, kust sai valida oma sihtkoha ja meie mõlemad valisime, et tahame siia tulla,” lisas Patrick.

Seni on noormehed oma sõnul teinud Saaremaal kõike seda, mida nende võõrustajad. Näiteks on nad ühes oma võõrustajatega jõudnud käia ka GO spaas spaarõõme nautimas ja on saanud tuttavaks siinsete noortega. “Ja loomulikult oleme kaks päeva koolis ka ikka käinud,” kinnitas Patrick.

Nende üürikeste päevade jooksul, mil noormehed Kuressaares Saaremaa ühisgümnaasiumis koolielu maitsta on saanud, on nad üht-teist erinevat oma kodukoolist juba leidnud. “Näiteks on siin koolivorm väga ametlik, kohe palju ametlikum kui meil,” tunnistasid mõlemad kui ühest suust. Lisaks on erinevusena täheldatud ka seda, et koolitunde on siin mõnel päeval rohkem, mõnel vähem.

“Meie koolis on iga päev kuus tundi, aga siin oli näiteks eile kaheksa tundi, kuid täna jälle kuus,” märkis Patrick. “Samas on tunnid siin lühemad. Kõigest 45 minutit, aga meil kestab tund ikka tund aega,” lisas Matthew.
Kuna noormehed sattusid Saaremaale just Eesti Vabariigi aastapäeva paiku, siis pääsevad nad oluliselt lühema koolinädalaga ning vaba aega saab neil olema hulgaliselt.

Patricku võõrustaja Sander Tiit tunnistas, et ega vabadeks päevadeks neil mingit ekstraprogrammi veel kokku pandud pole, kuid kindlasti kujuneb kava tihedaks. “Mõtlesime minna nendega uisutama ja sõidame Saaremaal ringi. Vaatame näiteks Kaali kraatri ära ja käime ehk ka jääteel. Teeme asju, mida nad tavaliselt teha ei saa,” rääkis Tiit. Ilma kohta kinnitasid noormehed, et Walesis on küll pisut soojem, ent nii sinist taevast seal küll näha pole.

“Siin on taevas kogu aeg nii sinine ja ilm on üldse väga päikseline. Walesis pole ilm kaugeltki selline hetkel. Seal on kõik hall, ütleme nii,” tõdes Patrick. Õpilasvahetuse projekti koordineerib kohapeal SÜG-i inglise keele õpetaja Reet Lulla, kes on ühtlasi ka noorukite siinne kontaktisik. Lulla sõnul on suhted SÜG-i ja Ysgol Dinas Brân’i kooli vahel väga tihedad ning alles kaks suve tagasi käisid meie ühisgümnaasiumi õpilased ühe teise projekti raames Walesis.

“Nüüd pakkus Amanda Woodward, projekti sealne eestvedaja, välja koolisidemete arendamiseks sellise lühikese õpilaste vahetuse. Projekti nimi on Youth Ambassadors ja selle raames on meie koolis siis 10. ja 11. klassis kaks noormeest,” rääkis Reet Lulla. Õpetaja sõnul lähevad SÜG-i õpilased sama projekti raames omakorda siinsete noorte saadikutena Walesi vastukülaskäigule juba järgmise õppeaasta sügisel.

Patrick ja Matthew said Saaremaale tulles kaasa ülesande osaleda koolitöös ja saada igati täieõiguslikeks klassiliikmeteks. “Ma olen aru saanud, et tagasi koju minnes peavad nad tegema seal ettekande siin käimise kohta, et mis siin teistmoodi on kui nende koolis ja mis siin üldse toimus,” lausus Lulla.

Ta lisas, et nad ootasid tegelikult isegi rohkem õpilasi Kuressaarde, sest esialgu oli teada, et saab tulla kuni viis noort. “Aga tuli ainult kaks poissi,” naeris Lulla. Sügisel võib juhtuda, et saarlasi pääseb Walesi siiski rohkem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)