Orissaare vallavanem: ma kaitsen vallaelanike huve (191)

Orissaare vallavanem: ma kaitsen vallaelanike huve

Foto: Raul Vinni

Pealtnäha ühest süütust mittetulundusühingu loomise otsusest lahvatas Orissaares tüli, mis olevat hõõgunud juba pea aasta. Seda tunnistab ka Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär, kelle kirjast õiguskantslerile asi õige hoo sisse sai.

Aarne Põlluäär (fotol)naeratas eile keskpäeval nii, nagu oleks nädalavahetus ja nädala algus olnud tema elu ilusaimad. Tegelikult oli asi sellest kaugel. Alles üleeile õhtul tuli vallavanemal astuda kohaliku volikogu koalitsiooni ette “vaibale”, et saada n-ö vastu päid ja jalgu.

Siiski ei väsinud ta toonitamast, et oma kirjas õiguskantsler Tederile, kus ta kirjeldab opositsiooni kuuluvate volinike vaenu ja vastutöötamist, ei ole ta midagi valesti kirjutanud. Torpedeerimine, nagu Põlluäär ise seda nimetab, olevat fakt ja seega rikub 7-liikmeline opositsioon vallaelanike põhiõigusi.

Ametnike keelepruugis KOKS-i (kohaliku omavalitsuse korralduse seadus – toim) nime kandev seadus ütleb, et volikogu liige juhindub seadusest, valla või linna õigusaktidest ning valla- või linnaelanike vajadustest ja huvidest. Selle vastu ongi Põlluääre arvates eksitud. “Mina esindan vallaelanikke,” ütles Põlluäär oma kabinetis punases nahktugitoolis istudes ja rõhutades, et ka tema kui vallakodanik on tundnud õiguslikku riivet.

“Me ei saa sporditeemal üldse kaasa rääkida,” kinnitas ta, selgitades, et teiste teemade korral on opositsioon koostöövõimeline, kuid kohe, kui tuleb teemaks sport ja sellega seonduv, hakatakse vastu töötama. Nii ka nüüd, kui jäi kinnitamata valla osalemine MTÜ-s Orissaare Sport, millega oleks valla spordielu vallavanema sõnul uue hoo sisse saanud.

Spordihoone on teadupoolest sihtasutus ja selle põhikiri on halduspõhine, mis tähendab siis, et eesmärk on peamiselt spordihoone kui maja haldamine, mitte aga spordieluga tegelemine. Lisaks vallale oleks MTÜ-s osalenud AS Peri ja OÜ AT SIM. Nende firmade eesotsas on Orissaare spordieluga seotud Raivo Vesiaid ja Tarvo Simastel.

Vähem tähelepanuväärne seik pole ka see, et opositsiooni juhtvedurid on endise vallavanema abikaasa Maret Aardam ja spordihoone endine juhataja Krista Riik, kelle asemel võeti ametisse maja praegune juht Kaire Nurja kohe pärast seda, kui Põlluäär hakkas vallavalitsust juhtima. Aardami ja Riigi pihta andis Põlluäär tuld ka õiguskantslerile kirjutatud kirjas.

Vallavanem ise kinnitab, et ta ei süüdistanud kedagi ja kõik, mis kirjas toodud oli, on faktid. Just selles kontekstis, et selline vastutöötamine ongi põhjuseks, miks MTÜ asutamata jäi. Selle arvamuse juurde jäi vallavanem ka eile. “Vastutöö seoses nende kahe isikuga kostab juba paljudest erinevatest allikatest,” märkis ta, selgitades, et kuigi MTÜ asutamise vastu hääletas 7 opositsionääri, on just need kaks inimest liidrid, kes suudavad ülejäänutele oma seisukohad n-ö maha müüa.

Saarte Häälele on räägitud, et tüli sai alguse tegelikult juba valimiste järel, kui Orissaares püüti luua koalitsiooni. Nii seitse kohta saanud Keskerakond kui ka seitse kohta saanud Reformierakond püüdsid leivad ühte kappi panna, kuid takistuseks oli saanud Keskerakonna kaks ettepanekut. Ühes nõudsid nad lahkuma pidanud vallavanem Raimu Aardamile 10 kuupalga suurust hüvitist, olgugi et valla põhimäärus seda ei lubanud, ja teises punktis kauplesid nad välja paremaid tingimusi juhuks, kui spordihoone juht Krista Riik peaks ametist vabastatama. Kuigi sellekohast otsust polnud tehtud.

“Ju ta aimas seda (ametist vabastamist – toim),” arvas Põlluäär nüüd. Reformierakond nende pakkumistega päri ei olnud ja koostööst asja ei saanud. Opositsiooni esindajad eile teemat kommenteerida ei soovinud, öeldi vaid nii palju, et hetkel ei ole veel kokku saadud ja asju arutatud.

Põlluäär ise on oma sõnul üsna kindel, et reedel toimuval volikogu istungil panevad opositsionäärid talle suusad juba valmis ehk siis antakse sisse umbusaldusavaldus. Ise Põlluäär tagasi astuda ei kavatse. “Ma arvan, et ma ei ole midagi valesti teinud,” kinnitas ta ja lisas, et probleem peab saama kuidagi lahendatud. “Milline see lahendus on, seda ma veel ei tea.” Kui ta oma perekond ehk siis koalitsioon paluks tal lahkuda, siis ta läheks. Aga oma sõnul sirge seljaga, sest ei ole ju midagi valesti teinud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 190 korda, sh täna 1)