Killuke Saaremaa ajaloost Kui algas kohaliku võimu sovetiseerimine (14)

Killuke Saaremaa ajaloost Kui algas kohaliku võimu sovetiseerimine

MÄLESTUSED: Lehekülg Oskar Mäeniidu mälestuste käsikirjast. Viidatud on kohale, kus autor kirjutab, et ta töötas pöördelisel ajal, täpsemalt aga 4. augustist 1940 kuni 12. veebruarini 1941 Valjala vallavanemana.
Foto: Repro

Eeloleval nädalal tähistame Eesti Vabariigi 93. sünnipäeva. Alljärgnev lugu on kokkuvõte pikemast vestlusest ajaloolase Bruno Paoga ja pühendatud on see ühele üpriski kurvale aastapäevale meie riigi arenguloos – nimelt möödub tänavu veebruaris 70 aastat ajast, mil 1940. aasta suvel kehtestatud Nõukogude okupatsioonivõim hakkas iseseisvusaja kohalikke omavalitsusi talle meelepärases stiilis ümber kujundama. Nii asendusidki senised vallavalitsused valla rahvasaadikute nõukogude täitevkomiteedega.

See oli 1941. aasta veebruaris, täpselt 70 aastat tagasi, kui Tallinnas asuvast Eesti NSV siseasjade rahvakomissariaadist (hilisem siseministeerium) saabus karm käsk: kodanliku Eesti kohalikud omavalitsused tuleb Nõukogude Liidu eeskujul reorganiseerida.

See tähendas, et seni kasutusel olnud nimetus “vallavalitsus” asendati mõnevõrra populistlikult kõlava sõnaühendiga “valla töörahva saadikute nõukogu”. Hea seegi – vähemalt sõna “vald” jäi sellesse võõrapärasesse väljendisse alles. Siiski mitte kauaks – Eesti kohalike võimustruktuuride sovetiseerimine lõppes kurikuulsal 1950. aastal, kui vallad lõplikult kaotati ja asendati külanõukogudega.

Kohalikule tasandile kohe ei jõutud

Ehkki kommunistlik riigipööre oli Eestis toimunud juba 1940. aasta suvel, kohalikke võimuorganeid uus võim esialgu suurt ei puudutanud: välja vahetati vaid vallavanemad, samas jäi valla valitsusaparaat suuremalt jaolt muutmata ja tegutses inertsist vanal viisil edasi. Võib oletada, et säärase väikese viivituse üheks põhjuseks oli asjaolu, et vahetult pärast coup d’etat’d seisid uued valitsejad palju olulisemate väljakutsete ees – kõigepealt tuli võimusuhted ja -vahekorrad keskuses paika panna.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)