11.02.2011 – Salme kultuurimaja 35

11.02.2011 - Salme kultuurimaja 35

DUETT: Laval on OmaMajaBänd, laulavad Annika Müür ja Meelis Juhandi.
Foto: Egon Ligi

Möödas on 35 aastat ja eessõrulased ehk Salme kandi rahvas koguneb oma kultuurimaja sünnipäevapeole. Õues on käre külm, tuiskab mehesti. Sõrve tee on kohati libe, kohati tuisuvaaludes…

Salme kultuurimaja on siginat-saginat täis. Asjaosalised, kel täna püüne peale asja, sebivad tähtsate nägudega ringi. Maja perenaine, Salme kultuurimaja juhataja Maire Sillavee, sätitud soengus ja pidulikus pikas kleidis, lausa särab. On ju täna suurpäev ka tema jaoks, sest viimased kümme aastat on siin majas kehtinud tema aeg ja kohe-kohe tahetakse oma rahvale anda üks suur aruandekontsert.

Pidulisi aina tuleb ja tuleb, lapsi, noori, vanu… Saalis on esimesed read juba hõivanud naksis naised, kõik ühtemoodi valgetes pluusides ja meresinistes seelikutes. Nende nägudelt ja olekust on selgesti näha, et tegu on rõõmsas ootusärevuses esinejatega.

“Me oleme ju Meelespea! Memmede tantsuansambel,” teatatakse lustlikult. Naised pajatavad, et nende tantsurühm käib Salmel koos juba pea veerandsada aastat ja mõned neist on kaasa teinud lausa algusest peale. Täna tantsib laval 12 memme ja ettekandele tuleb tantsukava “Kroonid sulle, eurod mulle” Jelena Pšenitšnaja juhendamisel.

“No kus need vanad eided siis puududa saavad, kui pidu on!” naerdakse laginal. Selgub, et Salmel seesama viga, mis igal pool Eestimaal. “Igas majas muudkui babuškad elavadki, deduškad on kõik läinud, teadagi kuhu.”
Tänase rahatantsuga esineti hiljaaegu ka Tornimäel memme-taadi päeval. “Seal läks nii hästi, et meil ei olnud seda tunnet ka, et nagu närvitseks või nii… Aga täna näe, pisike sabin ikka sees on,” tunnistavad naised. Pole ka ime, sest saalis kõik tuntud-teatud omakandi inimesed, kus siis tohib midagi segamini minna!

Kunstilisi elamusi igale maitsele

Lavale astuvad õhtujuhid Mari Jõgi ja Meelis Juhandi. Kõlava selge häälega antakse teada, et tänase Salme kultuurimaja 35. juubelile pühendet kontsert toetub teemadele, millest elus ei saa üle ega ümber. Need on RAHA, ARMASTUS, KODU, MEENUTUS… Ja et sellel kontserdil astuvad üles kõik Salme kultuurimaja taidlusringid, lisaks projektikoosseisud, mis kokku pandud just nimelt selle tähtsa päeva puhuks.

Kontsert pakub igaühele midagi. On tundeküllast südamesse minevat laulu, särtsakat ja valju noortepärast muusikat, on lustilist tantsu ja saab kaasa elada ühele naljakas-koomilisele sünnipäevapeole, mille toob lavale Salme vallateater. See on Priit Aimla estraadi-stseen “Sünnipäevapidu”.

Ja nii nad kõik järgemööda ennast näitavad: memmede tantsuansambel Meelespea, naisansambel Leedikiri, seltskonnatantsuansambel Varbarõõm, segatrio CatVilMar, Anseküla pärimusmuusikute KÜI ja regilaulu reanimatsioonirühm Ammuker, ise kaunites rahvarõivastes, pisitütred ühes… Kena on kuulata, kena on vaadata. Nii neid lapsi maast madalast lavaga harjutataksegi. Siit see tuleb, et Salmel ei tee kultuurimajas isetegevust või teisisõnu taidlust ainult eakad ja vähem eakad mehed-naised.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 73 korda, sh täna 1)