Päästjad soovitavad elektrisüsteemid üle kontrollida (4)

Päästjad soovitavad elektrisüsteemid üle kontrollida

RÄÄGI LAUDAPÕLENG: Leisi vallas Räägis puhkes laudas tulekahju just vanade elektrijuhtmete tõttu.
Foto: Egon Ligi

Seoses viimase suure tuleõnnetusega Leisis, mis sai alguse elektririkkest ja lõppes kümnete loomade hukuga, soovitab Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe pöörata kõikidel inimestel tähelepanu koduse elektrisüsteemi korrasolekule.

“Kogu elektripaigaldus peaks olema kontrolli all ja usaldusväärne,” ütles Margus Lindmäe Saarte Häälele, lisades, et selle usaldusväärsust saab kontrollida vaid elektrik.

Lindmäe sõnul on eesti mehe suur viga see, et kõik tööd tehakse ise ja kokkuhoiu mõttes jäetakse elektrik tihtipeale kutsumata, aga just elektrisüsteemi viga võib kunagi põhjustada ränga õnnetuse, mille tagajärjel võib hukkuda inimene või hävida kogu tema vara.

Laudapõleng sai alguse elektririkkest

Leisi laudapõlengu kohta kinnitasid päästeameti menetlejad, et see sai alguse elektriseadme rikkest. Sealne elektrisüsteem oli paigaldatud juba Nõukogude ajal. “Esmajärjekorras peaks oma elektrisüsteemi ikkagi mõõdistama kogu elamusektor, sest kõige suurem tragöödia on inimese hukkumine,” lausus Margus Lindmäe, kelle sõnul peaks turvalisuse tagama eelkõige neis hoonetes, kus inimesed elavad või magavad.

Lindmäe meenutas, et kuus aastat tagasi võeti vastu seadus, kus mõõdistamine taheti muuta kõikidele kohustuslikuks, kuid inimesed olid nii häälekalt selle vastu, et võetigi vastu muudatus, et eramajad mõõdistust tegema ei pea. Lindmäe arvab aga, et inimesed võiksid ikkagi lasta spetsialistidel asjad üle vaadata ja mõõdistada.

“Paljud inimesed, keda tänaseks ei ole, võiksid olla elus,” ütles Lindmäe, vihjates elektrisüsteemist alguse saanud tulekahjudele. Kui palju neid täpselt on olnud, seda ei oskagi kindlalt öelda, sest maani maha põlenud hoonetes jääb kahjutule algne põhjus tihtipeale välja selgitamata. Kui elumajad on kontrollitud, tuleks mõõdistada elektrisüsteemid loomalautades ja garaažides.

Saaremaa päästjate juhile teeb muret ka üha langev temperatuur, mis paneb elektrisüsteemile suure koormuse ning suurendab ohtu, et inimesed oma elamist elektriga küttes ohtlikult üle pingutavad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 48 korda, sh täna 1)