Biojäätmete jaoks on olemas ka väiksemaid konteinereid (9)

Biojäätmete jaoks on olemas ka väiksemaid konteinereid

EI JÕUA KONTEINERISSE: Karli Valdi sõnul ongi praeguseks biojäätmete kogumisega seoses ilmnenud probleemiks see, et kogumine ei ole käima läinud päris niisuguses mahus, nagu kavandati.
Foto: Arhiiv

Aasta alguses Kuressaares käivitunud biolagunevate köögijäätmete eraldi kogumine on küll kenasti käima läinud, kuid linnarahva seas leidub neidki, kes nurisevad, et jäätmeid ei kogune konteinerisse piisavalt ja maksta tuleb seega pooltäis tünni tühjendamise eest.

Kuressaare linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Karli Valt ütles Saarte Häälele, et kortermajadest, mille elanikel on kohustus biojäätmeid sorteerida, pole sellele seni mõtlema hakanud 30 protsenti. Ülejäänud 70 protsenti sordib prügi nagu kord ja kohus. Neist umbes pooli haldavad Valdi sõnul korteriühistud ja nende puhul on sorteerimisse mõistvalt suhtutud.

Pooli haldab aga Kuressaare Elamute Hooldus (KEH) ning nende majade elanikud on pahandama kippunud, kuna majade juurde tellitud konteinerid on pooltühjaks jäänud. Valt selgitas, et üks kolmandik jäätmetest peaks olema tegelikult biolagunev, kuid kõik need ei jõua millegipärast mahutitesse, mistõttu tekibki alatäitumine.

Samas tuginedes teiste linnade kogemusele võiski arvata, et esialgu võivad konteinerid pooltühjaks jääda, sest kõik veel ei sorteeri ja ei pruugi sorteerida ka päris õigesti. Mujal on mõne aja pärast ilmnenud, et kui asi täielikult käima läheb, vajatakse hoopis suuremat konteinerit või on lihtsalt teine konteiner juurde tellitud.

Valt märkis, et KEH taotles linnalt võimalust kehtestada ka poolik hind pooltäis konteineri tühjendamise eest, kuid selline asi oleks Karli Valdi kinnitusel võimalik vaid teoreetiliselt. “Teoreetiliselt on see võimalik küll, aga praktiliselt siiski võimatu, kuna meil on konteineripõhine tühjendamise hind,” viitas Valt jäätmeseadusega kindlaks määratud reeglile, mida linn paraku muuta ei saa.

Probleemile lahenduse otsimise käigus on Valdi sõnul aga ilmnenud, et Eestis on täiesti olemas üks konteinerite maaletooja Green Forest OÜ, mis toob Eestisse ka mahult väiksemaid biojäätmete kogumise konteinereid. “Need on kasutusel teisteski piirkondades Eestis ja Prügimehe kinnitusel sobivad need ka nende prügiautodega,” tähendas ta. Praeguse seisuga on teada, et Tallinnas asuv Green Forest toob Eestisse näiteks 60-, 80- ja 120-liitriseid jäätmemahuteid ning nad on Valdi kinnitusel neid vajadusel valmis ka Saaremaale toimetama.

“Selleks, et niinimetatud õhuvedamist ei tekiks, on vaja, et selle asja peale mõeldaks, ja mina olen valmis Green Forestit kohe informeerima või KEH-ile nende kontaktid andma, sest võimalus tellida konteinerid vastavalt maja suurusele on täiesti olemas,” kinnitas Karli Valt.

Ta lisas, et selline lahendus eeldab, et Prügimees kalkuleerib ka väiksemate mahutite tühjendamise hinna, sest sama hinnaga kui suuremaid neid tühjendada ei tohi. “80- ja 60-liitrine peaksid kindlasti olema odavamad, kuna jäätmete maht on väiksem ja ka nende üleandmine on odavam,” selgitas Valt. Lõpliku jäätmeteveo hinna kooskõlastab sellisel juhul linnavalitsus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 120 korda, sh täna 1)