Rasked lumeolud muudavad jahilkäimise koertele ohtlikuks

Rasked lumeolud muudavad jahilkäimise koertele ohtlikuks

JAHIRAHVAS: Valjala jahimees Kalev Päästel ja tema abilised, vene-euroopa laikad Panda ja Bella.
Foto: Egon Ligi

Selletalvised lumeolud on seadnud suuremasse ohtu ka jahikoerad, kes paksust lumest tingitud liikumisraskuste tõttu võivad metssea rünnaku korral kergemini viga saada.

Saarte jahimeeste seltsi direktor Ilmo Torn ütles, et praeguseks on kõige hullem aeg ilmselt möödas, sest lumi on pisut tihedamaks vajunud ja koerad saavad lumel kiiremini liikuda. Aasta lõpus ja uue aasta alguses juhtus aga, et koerad läksid jälgi mööda seale pessa järele ja said sea käest nuhelda. “Ma tean oma jahiseltsist (Pärsama – toim) 2–3 juhust, kus siga koera kihvadega vigastas,” sõnas Torn, kelle andmetel osa jahiseltse eelkõige just koerte ohutust silmas pidades lõpetas teatud perioodiks jahilkäimise.

Valjala jahimeeste seltsi juhatuse esimees Kalev Päästel rääkis, et sel aastal on lumi nii paks, et kui koer näiteks sulaga läbi kooriku vajub, ei saa ta paksu lume sees jõulise sea eest piisavalt kiiresti minema. “Minu koer sai just ühel päeval kuldi käest õrna torke tagumikku, aga mina ei pea sellega õnneks arsti juurde minema.

Mõni päev tagasi käis üks mees oma koera arsti juures ka õmblemas,” lausus Päästel. Kõige ohtlikumad on koertele 3–4-aastased kuldid, kes on väledad ja parajalt teravate kihvadega. Laimjala jahiseltsi juht Maidu Vallik ütles, et Laimjala selts pole koheva lume tõttu poolest detsembrist jaanuari lõpuni üldse väljas käinud. “Nüüd, kui sulaks läks, oleme mõned korrad jälle käinud,” lausus Vallik, kelle sõnul kannab lumi praegu koera juba peal.

Kalev Päästeli sõnul on pausi tegemine iseenesest hea idee, aga mõeldes suvistele viljakahjudele ei saa Valjala jahimehed seda endale lubada. “Talumehed on niigi jahiseltsi meeste peale pahased, et need sigu ei tapa. Kuigi me laseme neid lausa hulgi,” kinnitas Päästel.

Jahimehe jaoks tähendavad jahikoera vigastused parajat obadust rahakotile. Koera vigastuste õmblemise korral Kalev Päästeli sõnul alla 1000 krooni ei pääse, hiljuti aga saadeti üks koer luumurruga Pärnu tohtrite juurde ja koera ravikulud ulatusid ligemale 10 000 kroonini. Saaremaal enim kasutatava jahikoera laika tõupaberitega kutsikas maksab viis-kuus tuhat krooni. “Kerge on öelda, et toome uue kutsika, aga siis tuleb teda hakata ka nullist pihta uuesti õpetama,” selgitas Päästel.

Pärnus tegutseva Kenno loomakliiniku kirurg Marti Lasn ütles Saarte Häälele, et tõsisemaid vigastusi, kus koeral on luu katki või liiges väljas, on sel aastal olnud siiski tavapärasel hulgal. “Olen aastaid seda asja teinud ja minu arust ei ole märgata, et sel aastal oleks midagi rohkem lõhutud või puruks. Ikka juhtub, et mõni koer jääb pulli ette või kuul teeb rikošeti, aga seda juhtub muul ajal ka, mitte ainult talvel,” rääkis Marti Lasn.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 193 korda, sh täna 1)