Kuressaare noored leiutasid nutikaid jalgrattatarvikuid (2)

Kuressaare noored leiutasid nutikaid jalgrattatarvikuid

VIDINA PROTOTÜÜP ON SÜNDIMAS: Töötoa juhendajad Inga ja Maarja kuulasid huviga Klaira Kivi ja Rauno Lemberi lennukat ideed jalgratta külge monteeritavast liivapuisturist.
Foto: Egon Ligi

Saaremaa ühisgümnaasiumis ja Arensburg hotelli konverentsisaalis toimusid eile ettevõtluskonkursi “Saaremaa päike” raames IDE – insener, disainer, ettevõtja – töötoad Kuressaare koolinoortele, kus neile anti ülesandeks töötada välja innovaatiline jalgrattatarvik ja meisterdada selle prototüüp.

Arensburgi oli eile pärastlõunaks kogunenud umbes 30 õpilast, kel tuli jaguneda meeskondadesse, et üheskoos analüüsida loodava tarviku sihtrühma, turunduskanaleid, hinnakujunemist, insenertehnilist lahendust, kasutatavaid materjale ja disaini.

Töötoa juhendaja Maarja Laasu, kelle ülesanne oli keskenduda põhiliselt ettevõtlusele, julgustas noori uue jalgrattatarviku loomisel välja käima suuri ja julgeid ideid. Ta tõi näiteid laiast maailmast, kus on ratastele leiutatud nii erinevaid helkureid, muusikavidinaid, reklaamplakateid kui ka tahavaatepeegleid, aga ka palju muud esialgu vägagi utoopilisena tunduvat.

Teine juhendaja Inga Paukšte-Urb tunnistas Saarte Häälele, et ideed kipuvad töötubades tegelikult paljuski korduma. “Samas on olnud ka selliseid mõtteid, mida varem pole pakutud, seega üleüldiselt ideid noortel on,” kinnitas ta ja arvas mõnetise väiksema mõttejulguse hilisema kellaaja süüks, kuna noored olid töötuppa saabunud siiski otse koolipingist.

Huvitava lahendusena pakuti hommikul SÜG-is toimunud töötoas välja näiteks jalgratta sadula külge kinnitatav spetsiaalne akulaadija, mis töötab pedaalide sõtkumise ajal ja laeb end üles sõidu vältel. “Mõte oli selles, et kui ratta pealt ära tuled ja näiteks metsa lähed, siis saad sellega laadida kas või oma mobiilitelefoni,” rääkis Paukšte-Urb.

Arensburgis tulid noored lagedale aga aastaajale vastava jalgrattatarvikuga – libedatõrje-liivapuisturiga. “Kui talvel rattaga sõidad, siis süsteem viskab liiva või kruusa otse jalgratta ette. Seda saaks kasutada näiteks mõni kojamees, kel on kohustus teid liivatada, ja selle abil läheks töö oluliselt lihtsamalt,” märkis Inga Paukšte-Urb, kelle sõnul võivad aeg-ajalt ka kõige imelikumatest ideedest sündida tegelikult väga geniaalsed lahendused, mis ka reaalselt teoks tehakse.

100 minutit kestnud töötoa lõpuks panidki noored kokku omaloodud toote prototüübi, mis kinnitati kohale toodud jalgratta külge testimiseks, ning tulevased tootearendajad said korraldajatelt loodu kohta kasulikku tagasisidet.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 53 korda, sh täna 1)