Saaremaa puuetega inimeste koda (SPIK) on avaldanud soovi, et linnaliinibusside marsruute muudetaks taoliselt, et buss peatuks tööpäevadel ka Pikal tänaval asuva SPIK-i maja ees.
SPIK-i juhataja Veronika Allas selgitab Kuressaare abilinnapeale Argo Kirsile saadetud kirjas, et seoses nende maja suure külastatavusega on vaja tagada puudega inimestele ja teistele maja külastajatele regulaarne ühistranspordi kasutamise võimalus.
Ta märgib, et praegu kasutavad mõned puudega inimesed küll invatakso teenust, kuid see ei ole kõigile kättesaadav ning on ka rahaliselt väga kulukas. Iga päev käib Veronika Allase sõnul majas tööl üheksa inimest ning klientidest käib majas regulaarselt päevas umbes 30 inimest. Maksimaalne klientide arv päevas on olnud aga koguni 100 inimest.
“Kuna erinevaid teenuseid kasutatakse järjest aktiivsemalt ja erinevate puuetega inimestel on raskusi SPIK-i jõudmisega, on paljud kliendid avaldanud soovi bussiliikluse ümberkorraldamise kohta,” selgitab Allas. Koja juhataja toob ka välja, et 2010. aastal läbi viidud projekti “Virtuaalne ja füüsiline ligipääsetavus teenustele” raames tehtud uuringus nimetasid Saaremaal elavad puudega inimesed SPIK-i ainsa puudusena transpordivõimaluse puudumise.
Kuna bussiliinidega tegeleb Saare maavalitsus, siis edastas Argo Kirss kirja just sinna. Maavalitsuse ühistranspordinõunik Taavi Kurisoo ütles Saarte Häälele, et abilinnapea on puuetega inimeste koja taotluse tuua bussipeatus Pikk tn 39 maja ette neile tõepoolest edastanud. “Maavalitsus arutab antud muudatust linnavalitsusega pärast maanteeametilt saadud seisukohta, kas Pikk tn 39 maja ette on liiklusohutust arvestades võimalik rajada nõuetekohane bussipeatus,” teatas Kurisoo.
Selline soov on täiesti arusaadav ja argumenteeritud. Mina, kes ma Kuressaare linnasisest ühistransporti ei kasuta, ei teadnudki, et selle maja juures ei ole peatust.
Kuressaare linn on huvitaval kombel kõige haldussuutmatum omavalitsus Saare Maakonnas – kas teate veel mõnda omavalitsust, kus omavalitsusessisest ühistransporti haldab Riik Maavalitsuse näol? (Vastan ise – Kaarma vald ka)
Kuressaare abilinnapea Argo Kirss võis ju SPIKi kirja Maavalitsusele edastada aga pall ei ole tegelikult maavalitsuse väravas. Kuressaare ja Kaarma bussiveohankega tegeleb Saare Maavalitsus ja olen kindel, et Toomas Kasemaa riigimehena ja Saaremaa Puuetega Inimeste Kojale palju toeks olnud eraisikuna selle peatuse sinna liinigraafikusse ka oskab paigutada.
Bussipeatuseks on aga vaja kahte asja – esiteks liinigraafikus vastavat märget – see on nüüd Maavalitsuse pädevus. Aga teiseks on vaja ka käegakatsutavat asja – peatust ennast, sest pole ju mõtetet paljast märkest bussigraafikus, et SPIKi juures tuleb peatuda, kui seal “peatuses” puudega inimene ei saa füüsiliselt ei bussi peale ega pealt maha – see osa pallist on ikka Kuressaare linna käes. Muid oleks ju absurdne olukord – SPIKi juures „peatus“ on aga liikumispuudega inimene seda kasutada ei saa või looduskaunis kohas laudtee on aga sinna lauteeni liikumispuudega inimene kuidagi ei saa.
Alles pool aastat tagasi pöördus Saare maakonna invaühing Kuressaare linnavalitsuse poole linna bussipeatuste ooteplatvormide probleemiga, kuna liikumispuudega inimestel on väga raske bussi siseneda või väljuda.
http://www.saartehaal.ee/?content=artiklid&artid=21719
Tookord tõin kommentaariumis välja selle asja, et paljudel juhtude ei ole probleem mitte bussipeatuste ooteplatvormidega vaid kasutatavad bussid ei sobi ooteplatvormidega ja enne uut ühistranspordi lepingut tegemata pole küll vaja pooleks aastaks ooteplatvorme ümber teha olemasolevate ebastandardsete busside järgi. Ma ei tea, kuidas see bussiuste avanemise ja liikumispuuetega inimeste veo erisused on uues hankes fikseeritud aga loodan, et need asjad ei ole maavalitsusel jäänud kahe silma vahele ning “uuel” vedajal on need küsimused lahendatud.
Kahjuks on kohalikes ajalehtedes väga vähe kajastatud väga suure elanikkonna grupi – puuetega inimeste tegemistest. Saaremaa Puuetega Inimeste Koja tegemistest saab õnneks lugeda nende enda väljaandest
http://www.saarekoda.ee/?MEIE_OMA_AJALEHT
Suhtlesin e-maili teel SPIKiga selle uuringu “Virtuaalne ja füüsiline ligipääsetavus teenustele” teemal ja lubati, et kui uuring on lõplikult kaante vahel, siis võetakse sel teemal ka Saarte Häälega ühendust.
Siis on palju rohkem selgust majas, mida ja kus ning mis järjekorras on vaja teha ja parendada ning “kaasatatsujad” ei pea tegelema ainult peeglissevahtimise ja looduskaunitesse kohtadesse laudteede nõudmisega vaid saavad ka midagi otseselt vajalikku teha vingumise asemel.
Jõudu ning tervist kõigile!
See võiks ju siis olla korralikult vormistatud peatus, mis toimiks nõudepeatusena : avaldad soovi või tõstad käe ja saad maha – peale.
Lihtsalt mõned juhid ignoreerivad ka päris-peatusi.