Kaarma on sunnitud loobuma puhkepiirkonna arendamisest (11)

Kaarma on sunnitud loobuma puhkepiirkonna arendamisest

MÄLESTUS SUVEST: Päevitajad Mändjala rannas kuumal juulipäeval aastal 2010.
Foto: Egon Ligi

Kaarma vald on sunnitud loobuma Mändjalas asuva Puhkeranna maaüksuse arendusplaanidest, kuna Saare maavanem otsustas keelduda maaüksuse munitsipaalomandisse andmisest.

Maavanem Toomas Kasemaa otsustas maaüksuse Kaarma vallale andmisest keelduda, kuna riigimetsa majandamise keskus (RMK) soovis Puhkeranna maaüksuse jätmist riigi omandisse, et vältida loodusväärtuste ohustamist suunamatu külastuse tõttu.

Kaarma vallavalitsus esitas taotluse Järve-Mändjala puhkealal asuva 34,3 ha suuruse Puhkeranna maaüksuse munitsipaalomandisse saamiseks juunis 2007. Vastavalt 2005. aasta oktoobris algatatud detailplaneeringule soovis Kaarma vald rajada maaüksusele heakorrastatud puhkepiirkonna koos turvaliste ujumiskohtade ja väikelaevade sillaga.

Samuti taheti korda teha supelrand ja rajada selle teenindamiseks vajalik infra-struktuur (WC, dušš, riietuskabiinid jne) ja teenindusmaja. Plaanis oli laiendada ka Kuressaare–Sääre maantee äärseid autoparklaid ja ehitada karavanide parkla.

Maavanemalt saadud tagasilöögile vaatamata kavatseb Kaarma vald viis ja pool aastat tagasi algatatud detailplaneeringu lähemas tulevikus siiski kehtestada, kuid Kaarma abivallavanema Urmas Sepa sõnul tekib mõistagi küsimus, kas RMK on huvitatud planeeringus märgitud tegevuste elluviimisest. Kaarma vald ise võõra maa peal tegutseda ei saa ega hakka seetõttu rannaala arendamiseks ka vahendeid hankima.

RMK loodushoiu osakonna juhataja Marge Rammo sõnul on ka nende sooviks lahendada piirkonnas elanike ja külaliste rannapuhkuse soov ja vajadus, kuid mitte nii kontsentreeritult ja mitte nii intensiivse kasutusviisiga nagu vald seda plaanib.

“Kuna meie soov on seda ala arendada natuke laiemalt kui ainult Mändjala puhkeranna osas, siis ilmselt tekib seal kaitseala staatuse tõttu vajadus teha siiski mingi uus projekt, kus oleks näidatud ära ka kõrvalalade kasutus,” rääkis Marge Rammo.

Kindlasti tuleb kõne alla parklate laiendamine, kuid paadisilla ehitamist ja muude raskete ehitiste toomist randa ei pea RMK mõistlikuks. RMK nägemuses rajatakse piirkonda õpperada, mis ühes Mändjala loodusmajaga annaks inimestele võimaluse tutvuda luitestiku loodusväärtustega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)