“Meie leidikud” raekojas

“Meie leidikud” raekojas

KUNST JA KUNSTNIK: Jasper Zoova demonstreerib Kaarel Kurismaa loomingut.
Foto: Tõnis Kipper

Laupäeval avati Kuressaare Raegaleriis uus innovatiivse kunsti näitus “Meie leidikud”.

“Näituse pealkiri tähendab seda, et igas töös on ühendatud kunsti ja leiutise omadused,” selgitas näituse kuraator Jasper Zoova. Raegalerii perenaine Lii Pihl ütles näitust avades, et sellist väljapanekut on Kuressaares ammu oodatud. “Sellele näitusele on sissejuhatust teha päris raske.

Kui läheneda töödele huumoriga, võiks meenutada laulusõnu, kuidas teha peedist pesumasinat. Kõigis töödes on olemas kunstiline mõõde ja see muudab näituse kahtlemata huvitavaks. Tavapäraseid pildinäitusi on meie galerii 15 tegevusaasta jooksul olnud küll, miks mitte näidata ka sellist improvisatsioonilist ja lennukate ideedega kunsti,” arvas Pihl.

Jasper Zoova on oma kuraatoriprojekti iseloomustuseks öelnud: “20 parimates aastates eesti loojat tutvustavad oma nüüdiskunsti. Leidsõna “leidik” tähistab väikesemõõtmelist leiutist, mis ühtlasi omab ka kunstitaiese väärtusi. Leidikuid on interaktiivseid, robustseid, musitseerivaid, valgust kiirgavaid, mälu sorteerivaid, utoopiaid peegeldavaid, religiooni teatraliseerivaid, madalat ülevaga siduvaid ja patriotismi dekonstrueerivaid.

Kõik tööd on mõttelises ühenduses tänu kuldtikanditega sametpatjadele, millel nad paiknevad. Samuti annavad punased sametpadjad näitusele rojalistliku nukuteatri mõõtme, mis muudab väljendatavad ideed demokraatlikeks leludeks.

Tundub, et enamik osalevaid autoreid on käinud mõttelennul kollektiivse alateadvuse tulevikus, et sealt igasugu olulisemad näitusel eksponeeritavad leidikud patenteerida ja helgema tuleviku saavutamiseks juba täna masstootmisse anda. Kui palju kunstnikke ühekorraga oma taiplikkuse proovile soovib panna, nagu me näeme antud näitusel, muutub meie planeet veel rohkem helesiniseks.”

Projektis osalevad oma töödega Kaspar Toome, Tiit Sokk, Hello Upan, Raul Keller, Martin Mikson, Silja Saarepuu, Tencu ja Liisa Kuusik, Kaarel Kurismaa, Rosita Raud, Minna Hint, Erki Kasemets, Taave Tuutma, Toomas Altnurme, Meeland Sepp, Andrus Joonas, Janno Bergmann, Siram (ehk Mari Sobolev), Piret Looveer, Jasper Zoova. Leidikuid on varem näidatud Pärnus, meil jääb väljapanek avatuks 10. märtsini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)