
KUNST VÕIMUKORIDORIDES: Galerii Valgal esimest näitust uurivad vallavanem Margus Mägi (vasakul) ning haridus- ja kultuurijuht Rein Orn.
Foto: Egon Ligi
Vallamaja on üks rahvarohke koht. Päeva jooksul käib sealt läbi ehk rohkem inimesi kui mõnest näitusesaalist. Miks mitte sättida kunsti ka nende inimeste teele, kes ise kunsti juurde ei tule. Reedel avati Kaarma vallamaja koridoris oma kunstigalerii.
“Maailma mastaabis on see pisike, aga kohaliku kultuuritöö kontekstis väga suur sündmus,” ütles valla haridus- ja kultuurijuht Rein Orn, kelle eestvõttel galerii sündiski. “Nii mõnedki kolleegid rääkisid, et nende vallamaja koridori lagedate seintega tuleb midagi ette võtta.
Mul on hea meel, et sain kokkuleppele oma koolivenna ja tuntud kunstniku Illimar Pauliga, kes oli nõus oma töid sellele näitusele loovutama,” rääkis Orn avamisel osalenud paarikümnele vallaametnikule ja kunstihuvilisele. Illimar Paul on sündinud 1945 Tallinnas, õppinud Eesti kunstiakadeemias ning Leipzigi kõrgemas graafika- ja raamatukunsti koolis, töötanud õppejõuna Eesti kunstiakadeemias, harrastab vabagraafikat, on tegelenud eksliibrise, akvarelli, plakati- ja raamatukujundusega.
Näitusel on vaatamiseks tosin digitaaltrükitehnikas ja serigraafias tööd. Pooled tööd pakuvad rõõmsat äratundmist meie kodulinna vaadetest. “Meie väikeses linnas ei ole kunstigaleriide vahel konkurentsi,” arvas Raegalerii perenaine Lii Pihl. ”Selliseid kohti võiks kindlasti rohkem olla, linnas on küllalt tühjade seintega asutusi. Samas ei ole sellise galerii pidamine sugugi lihtne, see nõuab teadmisi, oskusi ja pühendumist.”
Pihli sõnul on Paul klassikalise koolkonna esindaja, kes on suutnud välja pakkuda vägagi kaasaegseid lahendusi. Siinkohal meenutas Pihl mõni aasta tagasi Ajamaja galeriis eksponeeritud Pauli akvarelle. Uus galerii sai nimeks Valgal ehk vallamaja galerii. Kelle kunsti galeriis Valgal järgmisena näha saab, ei osanud Orn veel öelda. Küll on kindel, et aasta lõpus on siin üleval Ain Varese värvikad tööd.
Head lipu päeva!
Igat võitu on meeldiv meenutada aga Eesti ehitamine on igapäevane protsess.Tänapäeval peetakse sõdu majanduse ja panganduse,ning poliitika abil.Kui sellest pilgust vaadata siis tekib küsimus kas me oleme vabad ja sõltumatud.Kas me saame rääkida rahust ja vabadusest kui meie külad on tühjad ja rahvas on pagendatud välismaale?
Ma ei taha kuuldagi neid jutte a la põllumajandustehnika on arenenud ja seepärast pole võimalik tagada tööd küla elanikele jne.Tehnika peab ju teenima inimeste huve aga mitte vastupidi, eks ju.Mida arenenum on tehnika seda paremini on võimalik tagada kõigile tööd.jne.
Heakene küll,tundkem rõõmu möödunud võidu puhul ja võidelgem selle nimel,et meie külad saaksid rahvast looka ja me uhkusega saame tõsta lipu vardasse,ning öelda:Me oleme vabad ja sõltumatud.