Saaremaa lihatööstus alustab peagi eksporti Venemaale (21)

Saaremaa lihatööstus alustab peagi eksporti Venemaale

LIHA KA LÄHINAABRITELE: Saaremaa lihatööstuse tapaosakonna juhataja Illimar Poopuu ja Kristjan Leedo saavad uue ekspordiloa üle vaid rõõmu tunda.
Foto: Egon Ligi

Aasta alguses veterinaar- ja toiduametilt saadud luba tegi Saaremaa lihatööstusele ukse lahti lihatoodete ekspordiks Venemaale.

Lihatööstuse juhatuse esimees Kristjan Leedo rääkis Saarte Häälele, et läinud aasta lõpul, vahetult enne jõulupühi käis Venemaa veterinaarametist kaks ametnikku Saaremaal lihatööstuse ekspordisobivust hindamas. “Ametlik vastus tuligi aasta alguses, et oleme piisavalt hea partner ja luba on nüüdseks väljastatud,” ütles Leedo.

Lihatööstuse juhatuse esimehe sõnul on nad loa saamise eest ääretult tänulikud kohalikule veterinaar- ja toiduametile, eriti ameti peadirektorile Ago Pärtelile ja Saaremaa veterinaarkeskuse juhatajale Toivo Jürissonile. “Neist oli loa saamisel väga suur abi,” kinnitas Kristjan Leedo. Siinse veterinaarameti peamine roll oli tema sõnul aidata lihatööstust Venemaa jaoks vajaliku paberimajanduse analüüsimisel ja sealsetele standarditele vastavusse viimise juures.

Kuni 40 tonni nädalas

Leedo sõnul peavad kõik lihatooted, mida tahetakse Vene turule viia, läbima eraldi ekspertiisi. Praeguseks on ekspertiisi edukalt läbinud 13 toodet. “Kui Venemaal on huvi ka teiste toodete vastu, siis teeme kindlasti ekspertiisi ka neile,” kinnitas ta. Praeguse seisuga on idanaabrite poole peagi teele minemas erinevad singid, viinerid, sardellid ja keeduvorstid. Ekspordimahuks on hetkeseisuga kavandatud 20–40 tonni lihatooteid nädalas. “See teeb iga nädala kohta üks või kaks rekkatäit,” täpsustas Leedo.

Lihatööstuse juhi sõnul käivad Venemaal läbirääkimised nelja edasimüüjaga. Üks kindlatest ekspordisihtidest saab olema Moskva ja teine Peterburi. Neile võiks Leedo hinnangul edaspidi lisanduda veel vähemalt kaks oblastit. “Eks me peame omale otsima seal pikaajalisi partnereid, kuid esialgu sellest kavandatud 20–40 tonnist jätkubki ühe või kahe partneri jaoks,” tunnistas ta.

Kui mahud hiljem aga kasvama hakkavad, siis ei ole Kristjan Leedo sõnul välistatud, et Saaremaa lihatööstus peab oma tööjõudu pisut suurendama. “Kui mahud kasvavad, tuleb kindlasti inimesi vahetustesse juurde panna. Esialgu saame aga hakkame nii, nagu on,” märkis ta.

Eksport Lätti juba käib

Eestis on Saaremaa lihatööstus jätkuvalt edukas ja eestlastele paistavad saaremaised lihatooted päris meelt mööda olevat. “Samas on ajad sellised, et meil tuleb rohkem ka välja müüma hakata ja miks mitte just lähinaabritele,” avaldas Leedo. Lisaks Venemaale on Saaremaa lihatööstuse tooteid juba nädala jagu päevi edukalt eksporditud Lätti.

“Jaanuaris sõlmisime lepingu, esimesed kaubad on juba teele läinud ning tellimused tulevad sealt kolm korda nädalas,” sõnas Leedo, lisades, et Lätis pakub Saaremaa lihatööstuse tooteid üle 300 kaupluse. “Loomulikult on plaanis ka Soome jõuda ning vaatame ses osas seal juba ringi – otsime partnereid,” kinnitas Kristjan Leedo. Venemaa poole läheb esimene koormatäis lihatooteid teele aga hiljemalt aprillis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 169 korda, sh täna 1)