Saaremaa põllumehed pole rahul, et toidunappuses hirved raske talve tõttu nende põllupeenralt lehmadele mõeldud silorullidest söömas käivad.
Aastakümneid tagasi Saaremaale asustatud hirvepopulatsioonil jätkub suvisel ajal metsas toitu lausa sarvedega möllamiseks, aga talvel on suurel osal metsloomadest toidu kättesaamine keerukas, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
Saaremaal Mereranna põllumajandusühistus on hirved metsaservades ja põllupeenardel vedelevaid silopalle maiustamas käinud. See ajab põllumehed kurjaks.
“Me oleme seda seni võtnud kui üht osa elust. Aga kui meie hakkame ainult riigi hirvekarja ülal pidama, siis arvame, et nende söötmise eest peaks riik hakkama maksma,” lausus Mereranna põllumajandusühistu juhatuse esimees Urmas Lehtsalu.
Saaremaa keskkonnatenistusele saadetud kirjas soovitakse esialgu piirkonnas hirvede arvukuse piiramist.
Mis ajast hirved riigile kuuluvad?
Minu koer ei kuulu riigile, mina ei kuulu riigile, õunapuu ka mu hoovis ei kuulu riigile. Hirved ja teised loomad on iseenda peremehed, minge tehke hirvedel trahvi.
Aga kus on öeldud, et sa hirvede eest ei pea hoolitsema. Kõik saarlased peavad andma oma panuse EESTIMAA roheliste heaks. Saarlaste töö ongi ette nähtud laglede, kormoranide, hüljeste, metssigade, hirvede nuumamiseks. Lapsi saarlased niikuinii eriti ei viitsi muretseda. Las siis annavad oma panuse EESTI MAA roheliste meelispalade – ebaseaduslikult introdutseeritud loomaliikide vohamiseks.
O.A.
EIP
746
Hirved tegid pahandusi nende jaoks soodsatel talvedel juba, seega jõudu Urmasele! Kus on keskkonnaameti silmad – see hirvlane on meie looduses samasugune võõrliik nagu kährik või mink? Meie kodumaine liik põder ei kahjusta metsa ega põldu sel määral ja ise on ta hirve pealetungi ees võimetu vastu panema kuna on toidu suhtes valivam. Aga kui pääsevad vabasse loodusesse paljunema šoti mägiveised … Seni kuni põllu- ja metsamajandus annavad maakonna skp-st ja tööhõivest suurema osa kui jahiturism on siin mõtlemise koht: kas mitte kuulutada see võõrliik lindpriiks, sama oleks mõistlik teha ka metsseaga. Muide kumbi on maakonnas rohkem valdade lõikes kas kodu- või metssigu