Linnaisad ei tea kalapüügist midagi

Kohalikele kaluritele tegi 90 aastat tagasi meelehärmi, et Kuressaare linnavalitsus keelas ära kalapüügi Väikeses lahes.

Keeldus olla, nagu kuulda, tehtud sellepärast, et lindude sigivust selles lahes kaitsta, kirjutas kuri kalur ajalehes Saaremaa. Kas see linnaisade poolt rohelise laua taga tehtud otsus ka õige on, kahtleb kirjutaja, lisades, et elu looduses ilmutab ennast siin tehtud otsustele otse vastupidiselt: kevadel, kui munast välja tulnud linnupojad hakkavad vees ujuma, siis söövad haawikalad neid rohkesti ära, sellepärast oleks soovitav just lindude kaitseks kalapüüki nimetatud lahes lubada.
Kaluri arvates on linnaisadel Väikese lahe olu tundmata, või on neil halvad nõuandjad selles asjas.
85 aastat tagasi võib aga Saaremaa lehest ka lugeda, et jääkate merel ei püsi enam paigal ja on liikumas, mispärast laevade päästetööd raskemaks on muutunud. Juttu on ka sellest, et Mustjalas on toimunud rahavargus – nimelt varastati 17. jaanuaril Mustjala valla Alevi küla kaupmehe Kaldi lauasahtlist 2100 marka. Varast polnud vaja aga kaugelt otsida – juurdluses selgus, et varguse on toime pannud samas külas elutsev Panteleimon Joonas, kelle käest osa raha kätte saadi. Saaremaa teateil on Joonas rahaga väga koduselt ümber käinud. Ta enese seletuse järgi tellinud ta varastatud raha eest ajakirja Ronga, maksnud oma võla ja ostnud poest mõnesuguseid asju.

Vanu ajalehti sirvis Rita Loel

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)