Algab viljalepingute sõlmimine (1)

Põllumajandustarvikute müüja AS Baltic Agro alustab järgmisel nädalal põllumeestega viljamüügilepingute sõlmimist 2011. aasta saagi realiseerimiseks.

AS-i Baltic Agro teravilja tootejuht Lea Korem ütles Saarte Häälele, et rapsi ja teravilja hind on praegu tunduvalt kõrgem kui mullu samal ajal. Mullu veebruaris pakuti viljakasvatajatele kokkulepitud hinnaks odra eest 1200 kr/t, nisu eest 1350 kr/t ja rapsi eest 4200 krooni tonn. Praegu pakutakse odra eest umbes 168 EUR/t (2600 kr/t), nisu eest 175 EUR/t (2700 kr/t) ja rapsi eest 410 EUR/t (ca 6400 kr/t).

Võrreldes möödunud aasta hinna tipuga on praegune kokkuostuhind siiski odavam, sest negatiivsete uudiste kõrval tuleb maailmast viljakasvatusega seoses ka positiivseid uudiseid, märkis Lea Korem, kes soovitab enne kevadtööde algust sõlmida müügilepingud kolmandikule saagist.

Möödunud aastal müügihinnaga osaliselt alt läinud Kõriska küla Nuudi talu peremees Kaido Kirst ütles, et kavatseb osa rapsisaagist juba praegu lukku panna, sest rapsi hind on praegu suhteliselt hea. Viljasaagi peale Kirst praegu lepinguid ei sõlmi, sest usub, et Austraalia ja Argentiina veeuputustel on teraviljahinnale pikem mõju ning sügisel saab teravilja eest paremat hinda.

Ehkki kokkuostuhinnad on praegu üsna head, tasub Kirstu sõnul siiski arvestada, et vahepeal on kallinenud ka kütus ja lausa kahekordistunud väetiste hinnad. “Nii et põllumehele jääb alati kätte natukene, mitte palju,” nentis Kirst.

Kuiste küla Mäe talu peremees Toomas Tänav aasta alguses vilja müümise peale oma sõnul veel ei mõtle ja kavatseb lepingud sõlmida alles suve lõpul. Ure-Värava talu peremees Jaan Sink müüb aga nagu tavaliselt kogu oma vilja Saaremaal turuhinnaga. Lepingu sõlmimine võib kõne alla tulla vaid rapsi puhul.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)