Hundid teevad lambakasvatajatele tõsist muret (19)

Hundid teevad lambakasvatajatele tõsist muret

VÕSAVILLEM: Saarlastele tuntuim hunt on Saaremaa muuseumis eksponeeritud topis.
Foto: Egon Ligi

Kaarma valla Tõrise küla lambakasvatajatele teeb tõsist muret läheduses pesitsev hundipere, sest eelmisel aastal vähenes nende kari pea kolmandiku võrra. Loomapidajatele ei saa appi tulla ka jahimehed, kuna huntide küttimiseks on vaja eriluba.

“Üle kolmekümne lamba on karjast puudu,” ütles Saarte Häälele Tõrise külavanem Triin Arva, kelle sõnul murdsid hundid eelmisel aastal tema maadel maha seitse lammast ning tõsiselt viga sai veel paarkümmend looma. Kokku kaotas lambakasvataja 30 lammast. Arva sõnul on lambad praegu küll laudas kinni, kuid mis saab suvel, seda ta öelda ei oska.

Nende lammaste eest, kes kohe ära ei surnud, lambakasvataja kompensatsiooni ei saa. “Kuna ta ei ole sel hetkel surnud, vaid sureb paari päeva pärast,” põhjendas Triin Arva, kes on läheduses luusivaid hunte ka oma silmaga näinud, ning kuigi pidevalt on räägitud ainult kahest hundist, teab külavanem kindlalt, et võsavillemeid on rohkem.

“Piila kandis pidi kaks elama ja teisel pool Küdemal on siis need, kes meil murdmas käisid,” on Arva kindel, selgitades, et lambaid käisid jahtimas kaks vana hunti ja kolm kutsikat. “Mul olid lambad hoovis ja nad olid siin samas värava taga,” ohkas Arva, lisades, et hunte ei peletanud ka lambaid autodes valvanud inimesed. “Isahunt koos kutsikatega on mul lausa džiibi ees istunud,” ütles Triin Arva, lisades, et emahunt käis samal ajal ringi ja nuusutas.

Tragid naised on juba ise otsinud võimalusi, kuidas hakkama saada, ja uurinud, kuidas vanal ajal lambakarju hoiti. “Mõtlesime, et sel suvel vaatame ja katsetame, et paneme lisatraate elektrikarjusele,” ütles Arva. Möödunud aastal katsetasid nad karjuse külge paigutatud lippudega, kuid need susisid eemale ei peletanud.

“See on surnud ring,” ohkas külavanem, sest hunte on rohkem ja veebruaris on neil uus jooksuaeg. Arva sõnul on ka kohalikud jahimehed sellest teadlikud, kuid kuna Euroopa Liidus on hunt kaitse all ja hundijaht on lubatud vaid talvel ja erilubadega, siis suvel midagi ette võtta ei tohi. Seda enam, et erilubade taotlemise protsess ise on niivõrd pikk.

“Me ei saa midagi ette võtta,” laiutas käsi ka Eikla jahiseltsi esindaja Ojar Sepp, öeldes, et neil ei ole hundilaskmise luba. Sepa sõnul on spetsialistide arvates hunte vähe, nii umbes paar-kolm tükki ning seega ei anta hundilaskmiseks ka luba.

Sepa sõnul käisid lambaid pärast toimunud veretööd kontrollimas ka eksperdid Hiiumaalt, kes kinnitasid, et tegu on tõepoolest huntide tööga. “Nad peavad looduses olemas olema,” sõnas jahimees, lisades, et kui hunte sigineb Saaremaale rohkem, ju siis midagi ka ette võetakse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 93 korda, sh täna 1)