Viljandimaa, Tallinn, Stockholm, Toronto, Lahti, Kuressaare

Viljandimaa, Tallinn, Stockholm, Toronto, Lahti, Kuressaare

NÜÜD: Juubilar oma kodus möödunut meenutamas.
Foto: Aare Laine

Kõige enne oli Võhma Viljandimaal, siis Tallinn oma koolidega – Gustav Adolfi gümnaasium ja Tallinna konservatooriumi lauluklass –, 17-aastasena Eesti õhukaitsevägi, kus isa teenis ohvitserina, kaastööd ajalehele Eesti Sõna. Põgenemine 1944. aasta sügisel Rootsi. Kõrghariduse omandamine Stockholmis Anders Beckmani eraülikoolis.

See on vaid osake nüüdse kuressaarlase, homme üheksakümneseks saava aktiivse eluhoiakuga Endel Loo eluteest. Täna astub vitaalne mees taas publiku ette esitlemaks äsja kaante vahele saanud luulekogu “Ütlematut”. Endel Loo on mees, kes on alati olnud kaaslastele nähtav.

Rootsis asutas ta eestlastest skaudipoistest Karu lipkonna, olles ise selle juht. 1954. aastal Kanadasse siirdunud, rajas seal omanimelise tarbekunstistuudio. Torontos jätkas õpinguid Toronto konservatooriumis Helmi Betlemi lauluklassis. Mitmekülgsete huvidega meest jätkus nii kultuurisündmusi korraldama kui ka ise näitemängudes, lauluansamblis ja teistes valdkondades kaasa lööma.

Maailmanäitusel Montrealis oli ta Eesti päeva juht. Endel Loo meeldiv bariton kõlab neljal Kanadas välja antud heliplaadil. Auväärsesse ikka jõudnud juubilar asutas ja juhtis Ameerika mandril noorte teatrirühmitust Savi, mis tegutses Torontos ja New Yorgis. Torontos asutas ta eesti skautide lipkonna Lembitu. Seitseteist viimast aastat Saaremaal elanud tarbekunstnik on Torontos teinud EELK Peetri kiriku sisekujunduse ja altari.

ESTO korraldustoimkonna liikmena andis ta oma osa ülemaailmsete eestlaste päevade õnnestumisse. Robert Kreemi koostatud raamatus “Uus algus” on Endel Lood nimetatud Eesti päevade peaürituse kavaliseks juhatajaks või peapidustuste rakendajaks.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)