Poliitiku viga – Ehk millised tagajärjed võivad olla ajaloo mittetundmisel

Poliitiku viga - Ehk millised tagajärjed võivad olla ajaloo mittetundmisel

SEGADUSES: Alsace’i põllumehed sundisid Sarkozy alistuvalt käsi üles tõstma pärast seda, kui riigipea oli nende kodukohta nimetanud naaberriigi Saksamaa osaks.

Prantsusmaa president Nikolas Sarkozy unustas, millises riigis ta elab, nimetades Alsace’i Saksamaa osaks. Esinedes kõnega Ida-Prantsusmaal Alsace’i departemangus kuulutas ta selle Prantsusmaa koosseisu kuuluva ala Saksamaa provintsiks. Säärane ränk poliitiline viga kutsus esile kuulajaskonna valju vilekoori. Tõsi, ajaloo jooksul on Alsace olnud nii Saksa- kui ka Prantsusmaa koosseisus, pärast II maailmasõda on see provints olnud aga kindlalt Prantsusmaa territoorium.

Juhtunust kirjutas Briti päevaleht The Daily Telegraph. President Sarkozy esines kõnega Alsace’is Truchtersheimi linnas, mis asub Saksamaa piirist umbes 20 kilomeetri kaugusel. Kuulajaskonnaks olid peamiselt kohalikud farmerid. Kõne ajal selgitas Prantsusmaa riigipea, et ta võib taluda ebaausat konkurentsi India ja Hiina suhetes, mitte aga Saksa- ja Prantsusmaa suhetes.

Seejärel sõnas ta aga äkki: “Ma ei räägi seda lihtsalt seepärast, et asun praegu Saksamaal.” Samas taipas ta kohe, mida öelnud oli, ja parandas (rõhutades sellega oma viga veelgi): “Tahtsin öelda, et asun Alsace’is.”
Alsace’i talumehed said pahaseks ja reageerisid valju vilistamisega. Tundus, et president sattus oma eksituse pärast segadusse: ta tõstis käed üles, andes märku, et alistub. Veidi hiljem teatas Élysée palee pressiesindaja, et presidendi kõnevääratus oli lihtsalt inimlik eksitus ja sellel puudub igasugune poliitiline tagapõhi.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)