Kaunispe sadamahoone kui värvikas kaunitar (3)

Kaunispe sadamahoone kui värvikas kaunitar

ÜLE KOERA ON SAADUD, SABA JÄÄB VEEL: Nii võisid PRIA peainspektor Andres Sepp (vasakul), SV Torutööd OÜ juhataja Kalev Õisnurm ja Kaunispe sadama omanik Priidi Saar uuenduskursil olevas sadamas olukorra kokku võtta. Taamal uus sadamamaja ja külmhoone.
Foto: Egon Ligi

Teisipäeval tutvustasid Kaunispe sadama omanik Priidi Saar ja kai rekonstrueerimistöid teinud ning sadama- ja külmhoone valmis ehitanud firma SV Torutööd OÜ juhataja Kalev Õisnurm Kaunispe sadamaehitisi PRIA peainspektorile Andres Sepale.

Sõrve poolsaare läänekaldal mitu korda tormides räsida saanud Kaunispe sadama kaide rekonstrueerimistööde ning sadama- ja külmhoone ehitamisega tegi SV Torutööd OÜ algust mullu juuni hakul.

Uusehitis kalameestele

Esimese etapi rajatistega jõudis ehitaja mäele vahetult enne jõule. Nüüdsest ilmestab sadamat kollane uusehitis, mis mõeldud ennekõike kalameeste tarbeks. 160 m2 põrandapinnaga hoones on kaluritele riietusruum, saun, köök, puhketuba ja teised vajalikud ruumid. Vana jäähoidla ehitati külmhooneks, mille avaras eesruumis saab hoida kalapüügivarustust, kalakaste ja üldse kaluritööks tarvilikke vahendeid.

Sadamakai on saanud uue tugevama kindlustuse 80 meetri ulatuses. Pool tööd seisab aga veel ees. Eluaeg Kaunispe sadamast püügivetel käinud Priidi Saar kiitis kaldakindlustustöid hinnanud peainspektorile alltöövõtufirmat Level. “Selle firma mehed tegid tõesti korraliku töö,” hindas elupõline kalur uue sadamakai ehitajaid.

Vajalikud hooned on Kaunispe sadamas nüüdseks olemas. Sadama lõplikuks valmimiseks tuleb kaid uuendada veel 80 meetri ulatuses ja süvendamistööd seisvad samuti ees. Sadama uuendamist toetas Euroopa Liit Euroopa Kalandusfondist “Jätkusuutliku kalanduse heaks”.

“Kolm ja pool miljonit krooni on siia sisse juba läinud. PRIA toetas 80 protsendi ulatuses. Kui hästi läheb ja meie MTÜ-d veel toetatakse, siis võiksime sama meeskonnaga kevadel jätkata. SV Torutööd on väga asjalik firma,” jäi Priidi Saar tehtuga rahule.

Jäävaba sadam

Küsimusele, kas elupõlise sõrulasest kaluri eluunistus on sadama rekonstrueerimisega täitumas, vastas praktiliselt jäävaba sadama omanik, et sellele saab ta vastata siis, kui sadam lõplikult valmis. “Meri jäätub siin tõesti harva. Jää tekkeks peaks vähemalt 20 kraadi külma olema ja seda üsna pikalt. Seda sellel talvel ilmselt ei juhtu,” teavitas Kaunispe küla ettevõtja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 99 korda, sh täna 1)