Saaremaa aedadesse tulevad “Manitou” kartul ja “Zumba” maasikas

Saaremaa aedadesse tulevad “Manitou” kartul ja “Zumba” maasikas

AEG TALVEUNEST ÄRGATA: Agronoom-müüja Sirje Avingu soovitab kõigil aiandushuvilistel seemnekartul ja maasikataimed varakult ära tellida.
Foto: Egon Ligi

Seemnekartuli ja maasika frigotaimede tellimuste vastuvõtmist alustanud Kuressaare Agricenter pakub sel aastal kohalikele aiandushuvilistele ka põnevaid uusi sorte.

Kuressaare Agricenteri agronoom-müüja Sirje Avingu ütles Saarte Häälele, et Jõgeva sordiaretuse instituudi aretistest on sel aastal pakkuda järgmised sordid: “Maret”, “Piret”, “Anti”, “Ants”, “Ando”, “Vigri” ja “Reet”. Jõgeva toodangut saab tellida kas 5- või 25-kiloses kotis. Instituudis kasvatatutest on saada veel ka “Varajane kollane”.

Paljude kartulikasvatajate poolt oodatud sündmuseks kujunev “Jõgeva kollase” tagasitulek leiab aset aga alles 2013. aastal. Samuti pole sel aastal veel müügile tulemas “Juku” seemet. “Ei tasu neid sorte tulla küsima veel ei meilt ega Jõgevalt. Ei ole neid leti all ega leti peal; kõik mugulad, mis Jõgeval möödunud aastal saadi, lähevad sel aastal alles paljundusse,” rääkis Sirje Avingu.

Tartumaal toodetud välismaa päritolu seemekartulist on sel aastal pakkuda teada-tuntud sordid nagu “Arielle”, “Red Baron”, “Fontane” ja “Impala”. Esmakordselt on võimalik tellida “Manitou” seemet, mida pakutakse viiekiloses kotis. “Manitou” üks ema on rahva hulgas populaarne kartulisort “Laura”. Lisaks on 25-kilostes kottides pakkuda sorte, mille huvilistel tasub tellimus võimalikult kiiresti sisse anda, sest need tuuakse Eestisse välismaalt. Sellesse sortide loetellu kuuluvad “Provento”, “Picasso”, “Rosagold”, “Madeleine”, “Sante”, “Toluca”, “Solist”, “Gala”, “Adretta” ja “Laura”.

Et enamusele inimestest tuleb kevad ikka ootamatult, soovitab Avingu kõigil aiapidajatel talveunest ärgata ja soovitud kogused kaupluses kirja panna, sest ka Venemaal on tekkinud huvi Eesti seemnekartuli vastu.

Eelista eestimaist kartulit!

Eestimaiste kartulisortide eeliseks on nende hea maitse ja lehemädanikukindlus, sest Eesti sordid on aretatud kasvatamiseks niiskes ja suhteliselt sandis kliimas. Väga tugeva lehemädanikukindlusega on näiteks sort “Anti”, mille puhul väiksema niiskusega aastal võib lehemädaniku tõrjest üldse pääseda.

Teadaolevalt on Eesti sortide viga suhteliselt sügavad silmad mugulates, mistõttu tekib nende koorimisel masinaga suur kadu ja tööstused ei ole nende kasutamisest huvitatud. Tavainimesel on oma pisikese põllulapi peal neid kasvatada väga hea, leiab Sirje Avingu. Importkartuli puhul pole Sirje Avingu sõnul siiani selle lehemädanikukindlusele erilist tähelepanu pööratud. Isegi kui nende sortide iseloomustuses on kirjas, et sort on suhteliselt lehemädanikukindel, tähendab see Eesti oludes vähemalt 3–4 korda pritsimist lehemädaniku vastu.

“Euroopas nad pritsivad seda kartulit, mida me siin sööme ja kiidame, et kena Poola kartul, vähemalt viis korda lehemädaniku vastu,” teadis Sirje Avingu. “See on puhas keemia, mis sealt tuleb. Ka ei ole Euroopa aretistel siiamaani pööratud tähelepanu maitseomadustele, tähtis on saada palju kartulit,” lisas ta.

Frigomaasikas “Zumba” teel Saaremaale

Lisaks kartuliseemnele on Agricentris alanud ka juurdunud pistikute (20 nimetust) ja maasika frigotaimede tellimuste vastuvõtmine. Külmhoidlas hoitud frigotaimed alustavad saagi andmist 60. päeval pärast mahaistutamist, mis annab aiapidajale võimaluse saaki ajastada. Vanadest tegijatest on uueks hooajaks pakkuda sorte nagu “Polka”, “Kent” ja “Sonata”. Uutest sortidest on võimalus tellida maasikasorti nimega “Zumba”. Sirje Avingu sõnul on tegemist hästi varajase maasikaga, mis on väga populaarne ja hinnatud näiteks Rootsis.

“Zumba” saagikoristus algab vara ja kestab pidevalt ilma märgatava kõrgpunktita. “Zumba” on veelgi varajasem kui “Clery” ja “Honeoye”. Suurte marjadega sort on suuresaagiline ja esimese klassi viljade kõrge osakaaluga. “Zumba” viljadel on hea säilivus, haiguste- ja kahjuritekindlus. Samuti on see sort talvekindel ja sobib hästi ka külmemates piirkondades kasvatamiseks. “Rootslased on temast vaimustunud, aga nemad on meist ju põhja pool,” viitas Sirje Avingu, kelle andmeil saabuvad taimed müügile 19. nädalal.

Juurdunud pistikutest on müüki loota maasika, petuunia, begoonia, ipomea, pelargooniumi, surfinia, fuksia rippuvaid sorte, maitsetaimedest rosmariini ja kolmevärvilise lehega salviat. Prooviks sai Avingu sõnul võetud krüsanteemipistikuid, paljuõielised sordid, mida seni pole Kuressaare aedades trehvanud silmama.

Lisaks eelpoolnimetatule on oodata veel palju huvitavat. Näiteks 13. nädala lõpus tuleb müügile päris huvitavaid püsikute sorte. “Taimed on paljasjuursed, seega soovitame päris kohe tulla neid uudistama,” ütles Avingu. “Võib-olla saame sel aastal müügile ka pojengi “Yellow Crown”. See sort on väga haruldane ja eks hindki ole siis vastav.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 297 korda, sh täna 1)