Ruhnus käärib võimutüli (40)

Läinud nädalal avaldas Ruhnu vallavolikogu oma esimehele Ariina Kollomile umbusaldust. Kollomi sõnul on umbusalduse põhjuseks see, et ta tundis liialt palju huvi valla rahaasjade vastu. Vallavanema sõnul on põhjused aga hoopis sügavamad ja kaugemale ulatuvad.

Ariina Kollomi hinnangul on põhjus, miks tema vastu umbususaldust avaldati, selles, et ta tundis liialt palju huvi Ruhnu valla eelarve vastu. Ta märkis, et kui küsis vallavanem Aare Sünterilt eelarve kohta ja üldse, et kuidas vallal läinud on, siis andis vallavanem talle valeinfot. Tema sõnul kinnitas vallavanem aasta lõpul valla rahvale, et eelarvega on kõik hästi ja rahadega on kenasti välja tuldud. Pärast raamatupidaja käest uurides ilmnes aga, et valla eelmise aasta eelarve on paarisaja tuhande krooniga miinuses.

Ühtlasi on vallavanem Kollomi sõnul omavoliliselt teinud eelarves muudatusi, kandes raha ühest valdkonnast teise. Volikogusse ei ole aga tulnud terve aasta jooksul ühtegi eelnõu eelarve muutmise kohta. “Ja kui küsisin eelarve kohta, et kuidas me saaks paremini teha ja kulusid kokku hoida, siis see talle ei meeldinud ning tekkis konflikt,” rääkis vallavolikogu esimees.

Kollomi sõnul on umbusalduse algatajaks vallavanem ise ning selle põhjused on niivõrd segased, et neist on raske mõista, mis toimub. Volikogu esimehe – kes hetkel ise Ruhnu ei pääse, kuna lennuühendus saarega ajutiselt puudub – kinnitusel on vaja saarele kutsuda audiitor, saamaks teada, kuhu üleliigsed kulud läksid. Lisaks on vaja kindlasti kokku kutsuda ka volikogu erakorraline istung, sest eelarve vastu huvi tundmine ei saa olla aluseks umbusaldust avaldada.

Kõige rohkem pelgab ta aga seda, et mine tea, mis ta uurimise järel veel välja oleks võinud tulla, sest miks muidu talle suurema huvi üles näitamise järel kohe umbusaldusavaldus tehti. Ruhnu vallavanema Aare Sünteri sõnul ei ole umbusalduse taga aga sugugi volikogu esimehe küsimused 2010. aasta eelarve kohta. “Seal on põhjuseid mitmeid. On mitmeid süüdistusi, millel konkreetsed põhjused ja põhjendused taga olemas,” ütles Sünter Saarte Häälele.

Vallavanema sõnul on elementaarne, et Kollom endal milleski süüd ei näe. “Muidugi, ikka kaitstakse end ja süüdistatakse teisi,” nentis ta. Aare Sünteri sõnul seisab umbusaldusavalduse taga mitmeid volikogu liikmeid ja ka palju teisigi, kes on avaldanud “sügavat nördimust” volikogu esimehe üle. Vallavanema sõnul on eelarve avalik asi ja selle vastu on täiesti lubatud huvi tunda. “Tean, et mõned read on küll eelarves lõhki läinud, on rohkem kulutatud, aga ei oska öelda, et ta täies mahus lõhki oleks,” nentis Aare Sünter.

“Ma ei näe eelarve osas küll midagi, mida tasuks salastada, seal on hoopis teised põhjused peidus ja sügavamad – kaugemale ulatuvad. Juba poole aasta taha,” lisas vallavanem täpsemalt selgitamata ning avaldas lootust, et olukord siiski lähemal ajal laheneb.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)