Lahkus Vabadussõja sõduri taaslooja

Lahkus Vabadussõja sõduri taaslooja

VALMIB KURESSAARE SÜMBOL: Matti Varik oma ateljees Tallinnas 27. märtsil 1990 modelleerimas Kuressaare Vabadussõja monumendi figuuri.
Foto: Enno Raun / Saaremaa muuseum

Läinud pühapäeval lahkus meie hulgast igaveseks Leisist pärit skulptor Matti Varik, mees, kelle kätetööna valmisid nii kuulus Tehumardi obelisk kui ka Vabadussõja sõdur Kuressaare kesklinnas.

“Matti Varik oli kunstnik, ta oli professionaal, kes elas kunstile iga riigikorra ajal,” meenutas Saarte Häälele lahkunut Bruno Pao, mees, kes puutus Varikuga kokku oma Muhu tööaastatel.

“Tal oli Lõõtsa külas suvemaja ja juttu ma temaga ikka ajasin, mäletan, et kord korraldasime Liiva koolimajas näituse Muhu saarel suvitavate Kunstnike Liidu liikmete – neid oli toona koguni 12 – töödest, siis oli Varik ka kohal,” rääkis “uue Eesti aja alguses” Muhu valla arendusnõuniku tööd teinud Pao, kes mäletab Varikut tõelise eesti mehena, kes tegi nohinal oma tööd.

“Ta oli professionaal, kes pani oma kunsti kangelased, heroilisus meeldis talle,” märkis Pao. “Kord rääkisime Mattiga Tehumardi mõõgast, siis sain teada, et Nõukogude Liidu kaitseministeerium rahastas selle tegemist, kuna sinna sisse sooviti teha vaatlustorni,” mäletas Pao, kes ütleb, et pidas Varikust väga lugu.

Matti Varik oli kunstnik, kes lõi Kuressaarde nii fašismiohvrite mälestusmärgi kui ka Viktor Kingissepa “Mikiveri näoga” kuju. Linnalegend räägib, et kunstnikul olnud selle töö pärast nii häbi, et avamispidustuste asemel istunud ta kõrtsulaua taga. Küll on aga tema abikaasa Urve meenutanud, et kunagi Aman-dus Adamsoni loodud Vabadusõja mälestusmärgi taastanud Matti piltide ja jooniste järgi Kuressaare linna ja saarlaste jaoks tasuta.

Saarlaseks olemine oli Mattile tähtis, oli ta ju sündinud 2. märtsil 1939. aastal Leisis, kust pere keerulistel aegadel Tallinna Nõmmele kolis. Leisi mees Tõnu Grepp teab, et Varikutele kuulus suur kivimaja alevi keskel, seal oli neil pood. Nii Matti kui vend Vello sündisid Leisis, õde Tiiu aga juba Nõmmel. Tõnu Grepp mäletab ka seda, et Varikutega oli tal vallas kokkupuuteid maja tagastamise ajal.

Siis käinud ka Matti volikogus uurimas, miks see tagastamine nii kaua venib. Oma sünnimaja Varikud tagasi said, kuid Grepi teada müüsid selle peatselt ETKVL-ile maha. Matti Varik sai kunstihariduse kunstiinstituudis, mille lõpetas 1964. aastal. Kunstnik saadetakse viimsele teekonnale reedel Pärnamäe krematooriumist Tallinnas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 91 korda, sh täna 1)