Sel päeval toimub meil palju huvitavat ja pidulikku

Sel päeval toimub meil palju huvitavat ja pidulikku

TERE TULEMAST!: Juubeliaktusele sisenejaid võtavad vastu kooli sekretär Pille Teller (vasakul) ja õpetaja Tiina Niit.

Kui lehe toimetusele saadetud kutsel nõnda kirjas, siis tasub kaema minna. Lümanda kool, Lääne-Saaremaa vanim tegutsev kool, palub Saarte Hääle ajakirjanikku õppeasutuse 115. sünnipäevale, mis algab 7. jaanuari pärastlõunal ajalookonverentsiga ja lõpeb kontsert-aktuse ning sellele järgneva tantsuõhtuga koolimaja saalis.

Taevataat on taas saarlasi rohke lumega kostitanud. Enne teeleminekut annab autot kohevast kattest puhtaks harjata. Maanteed on õnneks peaaegu ideaalses sõidukorras. Ometi jääb lehemees sutikene hiljaks, à la kui Arno isaga koolimajja jõudis…

Lümanda koolihoone akendes säravad tuled. Paraadnas võtavad külalist vastu naeratavad õpetajad. Neist tütarlaste käsitööõpetajal Külli Lindaul on hakatuseks tulijale oma kandist üks aastakümnetetagune lugu varnast võtta. Kolleegid lähevad põnevile. Jätame aga selle avaldamise teiseks korraks, kooliga pole sel otsest seost.

Ajaloo-, ühiskonnaõpetuse ja kehalise kasvatuse õpetajal Urve Vakkeril on parasjagu ettekanne pooleli. “Tänu sihikindlusele, loomulikule intelligentsusele, lahtisele mõistusele ja kõneosavusele pälvis ta peagi rahva suure lugupidamise ning tiitli Saaremaa kuningas. Poliitik, Asutava Kogu ja Riigikogu liige, maavanem, seltsielu tegelane ja seltskonna hing, aktiivne paljudel aladel,” maalib õpetaja Vakker kuulajaile pildi legendaarsest Lümanda kooli vilistlasest Mihkel Nepsist. Samas ilmuvad ekraanile Mihkel Nepsi (1890–1937) eluloolised andmed koos mehe foto ja temast tehtud karikatuuriga ning nn nepsi raha kujutisega.

Vilistlasi, endisi õpetajaid ja koolijuhte, keda auditooriumile tutvustada, jagub ettekandjal küllaga. Möödunud aastal tähistati mitmel pool suurejooneliselt kirjanik August Mälgu 110. sünniaastapäeva. Millised olid aga kuulsa saarlase tegemised kodukandis? Urve Vakker on omaaegse populaarseima saarlase kohta peamise kirja pannud.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)