Saaremaaga seotud III Reichi maagia Viimase (saladuse)hoidja mõistatus (2)

Saaremaaga seotud III Reichi maagia Viimase (saladuse)hoidja mõistatus (2)

LEGENDAARNE EHITIS: Militaarhuviliste väitel lahenes läinud aasta septembris nii mõnigi Stebeli patareiga seotud legend. Näiteks seotus merega: ehitist oli võimalik tühjaks pumbata.
Foto: Tõnu Veldre

Täna jätkame artikli avaldamist, milles räägitakse Natsi-Saksamaa Ahnenerbe (esivanemate pärand) nn uurimisinstituudi ühest Saaremaaga, täpsemalt aga Sõrve poolsaarel asuva Stebeli patareiga seotud operatsioonist. Et kõigest alljärgnevast aru saada, tuleks tutvust teha ka loo esimese osaga, mis ilmus Saarte Hääles nädal tagasi. Lugejale teadmiseks vaid nii palju – kogu kirjutis on täis müstikat, mistõttu tuleks seda võtta kainelt ja mõnevõrra kriitiliselt.

Pärast sellist teadet olevat Hitler mõnevõrra maha rahunenud. Tallinna Gestapole saadeti šifreeritud telegramm ülesandega selgitada välja nn Saladusehoidja meessoost sugulaste ring. Neid kõiki pidi aga üle kuulama Standartenführer Max Dietrich isiklikult, kes saadeti Eestimaa pealinna palju turvalisemat teed pidi, meritsi.

Sobiv sugulane leitud

Nagu alati, täitis Gestapo kõrgemalt saadud ülesande kohusetundlikult. Uurimistegevuse käigus selgus, et Läänemere kohal hukkunud nn Saladusehoidjal oli kaks abielus tütart ja neist ühel alaealine poeg. See-eest aga peiliti välja, et üks tema väimeestest oli hariduselt insener, kelle erialaks olid just maa-alused kommunikatsioonid.

Max Dietrich hingas kergendatult. Et lähisugulaste ja sõprade tähelepanu mitte eriti äratada, andis ta erariietes Gestapo agendile korralduse, et too annaks insener Saarele (nii oli väimehe nimi) üle kirja palvega tulla Standartenführeri juurde jutuajamisele. Kohtumispaigaks oli määratud üks Tallinna hotell. Kirjas oli muuhulgas öeldud, et Max Dietrichil on värskeid ja usaldusväärseid andmeid tema äia saatuse kohta.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 72 korda, sh täna 1)