Kuidas Raudne Leedi püüdis nurjata Moskva olümpiat

Kuidas Raudne Leedi püüdis nurjata Moskva olümpiat

KULISSIDE TAGA: Möödunud aasta lõpus avalikustatud dokumendid kinnitavad, et 1980. aasta Moskva olümpiamängude boikoteerimise algatajaks oli tookordne Briti peaminister Margaret Thatcher.

Suurbritannia valitsus eesotsas Margaret Thatcheriga kasutas kõikvõimalikke vahendeid alates vastupropagandast ja lõpetades rahaliste kompensatsioonide maksmisega (loe: pististe andmisega), et takistada Briti sportlaste osalemist 1980. aasta Moskva suveolümpiamängudel. Kõike seda kinnitavad hiljuti Briti rahvusarhiivis (National Archives) avalikustatud dokumendid.

Möödunud aasta lõpus avas Briti rahvusarhiiv vaba juurdepääsu 1980. aastate sündmusi kajastavatele dokumentidele, mis varem kandsid märget “salajane”. Säärase sammu põhjuseks oli asjaolu, et täitus dokumentide salastatuse 30-aastane tähtaeg.

Kõnealuste dokumentide seas on materjalid, mis käsitlevad Briti valitsuse ettevõtmisi pärast seda, kui Nõukogude Liit tungis 1979. aasta viimastel päevadel Afganistani. Avalikustatud dokumentidest ilmneb, et 1980. aasta Moskva suveolümpiamängude boikoti peamiseks algatajaks oli London, mitte aga Washington.

Kõige algus

Esimene märge selle kohta, et London kavatseb Moskva olümpia vastu midagi ette võtta, pärineb juba 1980. aasta 8. jaanuarist, s.o vaid kaks nädalat pärast Afganistani invasiooni algust. Tol päeval kohtus Thatcher Briti välisministri lord Peter Carringtoniga.

Peaminister tegi ettepaneku: tuleks teha kõik selleks, et suveolümpiamängude toimumise koht viidaks mõnda teise linna. Kui see aga ei õnnestu, siis tuleks tõkestada Briti sportlaste osalemine neil mängudel. Briti peaministri sõnul peaks säärane poliitika väljendama “Suurbritannia ja kogu vaba maailma protesti Nõukogude vägede sissetungi pärast Afganistani”.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)