Krooni viimane päev: natuke on ikka kahju (4)

Krooni viimane päev: natuke on ikka kahju

VIIMASED KROONID TOIDUPANGALE: Irina Lepiku sõnul on paljud oma viimased kroonid soovinud just Toidupangale jätta, mistõttu tuli kogumistops koguni kolmeliitrise purgi vastu vahetada.
Foto: Egon Ligi

Eile oli viimane päev, mil sai kauplusest Eesti kroonide eest osta. Tänaseks on kroonid juba minevik ning poemüüja tohib kauba eest vastu võtta vaid eurosid. Salmel ja Nasval leidus eile lõuna paiku vaid vähestel kotis veel krooniraha.

“Kõik raha on mul ära vahetatud. Praegugi ostsin eurorahaga, sest mitte ühtegi krooni pole enam kotis,” kinnitas Salme kaupluses just ostuga ühele poole saanud Alla Saar. “Üks väike kroon veel oli kaks päeva tagasi mul, aga selle viskasin, näe, sinna purgi sisse,” viipab Alla kassapidaja juures oleva Toidupanga kogumispurgi poole. Ülearu kahju Allal kroonidest tegelikult polegi. “Noh, nüüd on väiksem raha ja puha, pole vaja suurt raha anda enam, annad euro ja korras,” on Alla isegi omajagu rõõmus, et nüüd kroonide asemel eurod kehtivad.

Alla ema Aliide, kes samal ajal poe uksest sisse astub ning rahakoti korvi poetab, on samuti seda meelt, et mis sest kroonist ikka nii väga taga nutta. “Mul on ka juba kõik euroks tehtud, pole siin muud mul enam midagi. Mitte ühtegi krooni pole,” kinnitab krapsakas vanaproua. Omajagu ehmatusega meenub Aliidele, et suure eurodeks vahetamisega pole talle isegi mälestuseks ühtegi krooni alles jäänud. “Aga vene raha on mul küll terve hulk veel mälestuseks. Siis jäi palju järele, pole mul sellega midagi teha,” leiab ta.

Peotäis münte on suur raha

Poemüüja Irina Lepiku sõnul on Salme valla inimesed kroonide kadumisega tasapisi juba leppinud. Mõni üksik on veel viimastel päevadel kroonidega ostmas käinud. “Kõik on kas ära vahetatud või hakkab siis lihtsalt otsa saama. Liikumas on kroone ikka üldiselt vähe, ei ole neid jäetud nõnda viimasele minutile,” arvab ta. Irina sõnul on inimesed tegelikult natukene torisenud küll eurode üle. “Neid sente on ju nii palju, muudkui otsi ja loe. Mõni arvab, et peotäis münte polegi üldse mitte midagi ja pakub jälle paberraha, aga tegelikult on tal mitmesaja krooni eest münte,” valmistab eurosentidest ja -müntidest arusaamine inimestele poemüüja sõnul endiselt segadust.

Irina käeulatuses, otse kassa kõrval on suur kolmeliitrine purk Eesti kroonides paberrahatähti täis. Silt purgil annab tunnistust, et see on minemas heategevuslikule Toidupangale. “Panime alguses müntide jaoks kogumispurgi, aga see jäi väikseks. Hakati ka paberraha panema, kel rahakotti või taskunurka jäänud väiksemaid rahatähti,” selgitab ta. Irina arvates kiirustasid inimesed rahavahetusega, seepärast polegi kroone nii väga kuskil enam näha. “Aga eks hea ongi, kahe rahaga oli poes ikka tegemist. Nüüd läheb lihtsamaks,” rõõmustab ta.

Korvitäie saia ja piima ostnud Aleksandril paistis rahakoti vahel veel mõni kahekroonine lisaks eurodele olevat. “Mul neli krooni on veel, ega rohkem pole ka,” tõdeb ta kaupa kotti ladudes. Ilmselt jäävadki need kroonid talle mälestuseks, kuigi Aleksander tunnistab, et tal poleks ka nende äraandmise vastu midagi, sest ju need eurod ka sobivad. “Need ju peavad olema, ega siis ilma saa, kui peab. Ega vahet pole ka, raha on ta ikka,” leiab tema.

Võõras ja keeruline

Pikse poe müüja Tiina Tarkin on aga üliõnnelik, et kroonide ja eurode paralleelkäibe periood tänasega ühel pool on. “Nii pikka kahte nädalat pole kunagi olnud kui need,” tunnistab tema, sest probleeme eurode ja kroonide ühel ajal kasutamisega on Tiina sõnul olnud palju. “Rahva jaoks on see nii võõras raha ja arvutamine on ka võõras,” tähendab ta.

Tiina sõnul on nad poes üritanud nii mõnigi kord inimestele euromünte eest- ja tagantpoolt näidata ja selgitada, et see ongi nüüd uus Eesti raha, ent alati ei saada sest aru. “Minnakse koju ja avastatakse, et nende hulgas ei ole ikkagi kõik n-ö õiged, sest neile pole Eesti peale kirjutatud. Tulevad tagasi ja peame otsima Eesti sõnaga eurod asemele,” lööb Tiina muiates käega.

Ka Nasva kaupluse müüja Helle Sepp kinnitab, et iga päevaga jäi kroone poes aina vähemaks. “Täna on üks suitsupakk ostetud kroonide eest ainult,” naerab Helle. Tema sõnul on Nasva elanikud olnud vägagi mõistvad ning üheskoos on kaks nädalat eurode ja kroonidega kenasti hakkama saadud. “Hästi tähelepanelik peab lihtsalt olema.

Aga mitu korda peab üle arvutama ja isegi imestan, et Nasva inimesed on nii kannatlikud ja rahulikud olnud,” tõdeb ta. Hellel on aga kroonidest kahju küll, selles on ta kindel. “Oleme ju nii ära harjunud. Kahju hakkab, et enam pole. Liialt vähe seda krooniaega oli,” tunnistab ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 68 korda, sh täna 1)