Tõnis Kipper nimetati Saaremaa Enn Kunilaks (16)

Tõnis Kipper nimetati Saaremaa Enn Kunilaks

MITU KASSI ON PILDIL?: Nii küsis eile oma kogust näituse avanud Tõnis Kipper Edgar Valteri maali tutvustades. Kes veel ei tea, võib kiisusid keldrikorruse näitusesaali üle lugema minna, saades ühtlasi elamuse kõigist 80 väljapandud taiesest.
Foto: Egon Ligi

Eile pärastlõunal Kuressaare piiskopilinnuse keldrisaalis avatud näitus “Kunst tuleb kapist välja”, kus eksponeeritud 80 taiest – joonistused, graafika ja maalid Tõnis Kipperi erakogust, üllatas rohkearvulist publikut mitmes mõttes meeldivalt.

Mitu näitusekülastajat võrdles Kadi raadio vastutavat toimetajat ja ajakirja Oma Kodu peatoimetajat, endist teatrilavastajat Tõnis Kipperit Eesti ühe kuulsama kunstikoguja Enn Kunilaga, nimetades Kipperit Saaremaa Enn Kunilaks. “Seda kunsti lihtsalt hakkas kogunema. Vahetevahel ostad ise kuskilt midagi ja siis keegi kingib midagi. Siis vaatad, et midagi võiks veel olla, süües kasvab isu,” rääkis Tõnis Kipper vahetult enne näituse avamist oma harrastusest.

Päris esimesed pildid, kuulsate kunstnike loometeosed lõikas noor kunstihuviline Kipper välja ajakirjast Ogonjok. “Need olid ilusad reproduktsioonid kvaliteetsel kriitpaberil ajakirja keskel. Lõikasin pildid sealt välja ja kleepisin papile. Neist said minu kogu esimesed maalid,” tuletas kunstikoguja oma harrastuse algust meelde.

Esimeseks originaalpildiks, mis ka praegu näitusesaali seinal, on Kipperi kogus Edgar Valteri maalitud “Kassi maja”. Koguja sõnul soovisid seda maali Kuressaare raekojas toimunud näitusmüügilt oma kogusse veel teisedki kunstigurmaanid, kuid Kipper jõudis tookord neist ette. Hindadest juttu tehes märkis kunstikoguja, et ühe või teise taiese puhul on need aastatega kõvasti tõusnud. “Kui mina ligi 20 aastat tagasi Edgar Valteri maali ostsin, oli see mulle jõukohane. Tänapäeval sa Valterit alla 25 000 krooni naljalt ei saa. Hinnad ja väärtused muutuvad ajas ja ruumis,” teavitas ligi 250 kunstiteose õnnelik omanik.

Mis saab koguja jaoks kunstiteose soetamisel määravaks? Täpset vastust Tõnis Kipper ei leidnudki. Vahest usaldab ta piltide valikul oma kõhutunnet.
“Olen soetanud mitte signatuure, vaid pilte, mis mulle on tõesti meeldinud, millega koos on hea olla. Üldtuntud nimede vähesus ei iseloomusta mitte kogu, vaid meie tagasihoidlikku kunstiharidust,” toonitas Kipper avamisel.

Ettepaneku näituse tegemiseks tegi Tõnis Kipperile Saaremaa muuseumi osakonnajuhataja Raul Salumäe. Kunstikoguja Kipperi arvates võikski ka järgnevate aastate 13. jaanuaril linnuse keldrisaalis avada näituse “Kunst tuleb kapist välja”, kus teisedki saarlased saaksid oma valduses olevaid kunstiteoseid eksponeerida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 76 korda, sh täna 1)