Pensionide kojukanne kallines veerandi võrra

Alanud aastast maksab pensioni kojukanne senise 58 krooni asemel 4,60 eurot (72 krooni). Saare maakonnas tuleb see summa nüüd igas kuus välja käia 534 inimesel.

Ehkki Eesti Post väidab, et kasumit pensionide kojuviimise pealt ei teenita, kulub ühel eakal inimesel aastas oma raha kättesaamiseks vanas vääringus ligi 900 krooni (55 eurot ja 20 senti), mis pole sugugi väike summa.

“See on röövimine päise päeva ajal,” ütles üks toimetusega rääkinud pensionär, kes oma nime leheveergudel näha ei soovinud. “Te mõelge, mitu korda saaksin mina 55 euroga poes käidud, mõistlikult majandades on see ikka nädala toiduraha, kui mitte rohkem,” rääkis eakas proua, kel on hea meel, et tema jalg niipalju veel kannab, et jaksab pensipäeval pangaautomaadini astuda.

Proua tunneb oma sõnul aga kaasa neile maainimestele, kes elavad suurest asulast kaugemal metsakülas ja peavad leppima paratamatu riigipoolse röövimisega.

Eesti Post ainus pakkuja

Sotsiaalkindlustusameti andmeil oli läinud sügisel väljakuulutatud avatud riigihankel riiklike pensionide, toetuste ja hüvitiste kojukande teenuse osutamiseks kahel järgneval aastal (2011 ja 2012) vaid üks pakkuja – aktsiaselts Eesti Post, kellega sõlmiti ka leping.

Ameti avalike suhete juhi Elve Tontsi sõnul võib öelda, et alates ajast, mil hakkas kehtima uus süsteem pensionide-toetuste kojukande osas, on kojukande maht kogu aeg vähenenud. Kui näiteks 2009. a juulis viidi pension koju üle riigi kokku 31 898 inimesele, siis 2010. aasta augustis oli see arv vähenenud 28 170-ni.

“2010. aasta detsembris oli kojukannete koguarv juba 26 979, millest riigi kulul said oma raha kätte 14 655 inimest,” täpsustas Tonts, lisades, et jaanuaris on saaja kulul kojukannete arv veelgi vähenenud – 748 inimese võrra ja on nüüd 13 907. Samas on suurenenud riigi kulul pensionide kojuviimine – 210 inimest enam ehk kokku 26 441.

Saare maakonnas on Tontsi sõnul pensionide kojukannete arv 2011. a jaanuaris 1269. Sellest kojukanne riigi kulul 735 inimesele ja kojukanne saaja kulul 534 inimesele.

Kasumit ei teeni

Eesti Posti kommunikatsioonijuht Inge Suder kinnitas Saarte Häälele, et nemad pensionide kojukande pealt kasumit ei teeni ning teenustasu arvutamisel lähtus ettevõte erinevatest omahinna komponentidest, millest suurema osa moodustavad töötajate töötasu, transport ja sularaha käitlemine.

“Teenuse keskmine hind on 72 krooni ehk välja on arvestatud teenuse osutamiseks tehtavad kogukulud ning see on jagatud prognoositud mahtude peale,” selgitas Suder hinna saamise mehhanismi. Vana hinnaga, mis oli 58 krooni, jäi Eesti Post Suderi sõnul iga väljamakse pealt 13 krooniga kahjumisse ning kommunikatsioonijuhi kinnitusel peaks iga teenuse hind katma vähemalt selle omahinna.

“Hind on kõigile sama, olenemata sellest, kas elatakse postkontori vahetus läheduses või seal, kuhu kirjakandja peab pensioni kättetoimetamiseks sõitma paarkümmend kilomeetrit,” rääkis Suder. Ta lisas, et üle 65 protsendi neist, kellele postiljon viib pensionipäeval raha koju, elavadki maapiirkondades ning seal on teenuse osutamine ka kulukam.

Alles 2008. aastal toimetas Eesti Post pensioni koju 70 000 inimesele ja seda igas kuus. Nüüd usub Suder, et tulevikus kahaneb pensionide kojukande maht veel 10 protsenti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 59 korda, sh täna 1)