Lümanda põhikoolis avati Eduard Treirati klass ja kapp

Lümanda põhikoolis avati Eduard Treirati klass ja kapp

MÄLESTUSKAPP EDUARD TREIRATILE: Lümanda põhikooli direktor Tiina Talvi ei varja heameelt – Lümanda koolist on võrsunud palju andekaid inimesi. Eduard Treirat tegi oma elutöö Ameerika Ühendriikides.
Foto: Aare Laine

Kooli juubelipeo üks meeldejäävamaid sündmusi oli kooli vilistlase, oma elutöö Ameerika Ühendriikides teinud kosmose- ja lennundusinseneri Eduard Treirati nimelise klassi ja mälestuskapi avamine.

Lümanda kool alustas tegevust 1896. aastal ministeeriumikoolina Viidu külas. Uue koolihoone ehitamiseks saadi tookord riigilt 1000 rubla. Uus koolimaja õnnistati 7. jaanuaril 1898. Reede pärastlõunal tähistas Lümanda koolipere koos vilistlaste, endiste õpetajate, vallavalitsuse ametnike ja külalistega kooli 115. sünnipäeva. Sünnipäevalised said põhjaliku ülevaate kooli ajaloost, tuntumatest vilistlastest, õpetajatest ja koolipere saavutustest mitmes valdkonnas.

1912. aasta 25. mail Lümanda vallas Kulli külas Revala talus sündinud Eduard Treirat lõpetas Lümanda kooli 1928. aastal. Juba algklassides väga hea tehnilise vaistuga silma paistnud saarlane põgenes sõja jalust kodumaalt 1944. aastal, jätkates oma haridusteed Hamburgis Balti ülikoolis.

1949. aastal siirdus Eduard Treirat elama USA-sse, kus lõpetas 1957. aastal New Jerseys kiitusega Farleight Dickinson University. Ta töötas juhtivinsenerina kiiresti arenevas lennuki- ja kosmosetehnika valdkonnas. Eduard Treirati nimele on USA-s registreeritud kolm patenti. Oma kodukooli arengut toetas andekas tehnikateadlane märkimisväärse panusega.

Direktor Tiina Talvi tänas endisi koolijuhatajaid, ulatades neile tänukirja ja roosiõie. Vilistlased meenutasid oma kooliaastaid ning õnnitlesid praegusi õpetajaid ja õpilasi. Meeleoluka kontserdi andsid kooliõpilased, vilistlased ja õpetajate naisansambel. Pikemalt Lümanda kooli 115. sünnipäeva tähistamisest 15. jaanuari Saarte Hääle reportaažis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 62 korda, sh täna 1)