Viimase (saladuse) hoidja mõistatus

Viimase (saladuse) hoidja mõistatus

ESIVANEMATE PÄRAND: Säärast pitsatsõrmust kandsid Ahnenerbe ”instituudi” esindajad, kes otsisid aarialaste eelkäijate saladusi. Sõrmusel on kujutatud ”instituudi” embleem.

Hiljuti internetis surfates sattusin juhuslikult venekeelsele artiklile, milles räägitakse Natsi-Saksamaa “uurimisinstituudi” Ahnenerbe ühest Saaremaaga, täpsemalt aga Sõrve poolsaarel asuva Stebeli patareiga seotud operatsioonist. Lugejale teadmiseks – kogu kirjutis on täis müstikat, seega ei tasuks selle sisu tõsiselt võtta.

 Juba loo autori (tõsi, ta tituleerib end matemaatika- ja füüsikateaduste kandidaadiks) nimi – Valentin Psalomštšikov – tekitab kahtlusi. Ilmselt on tegu pseudonüümiga, mis on tuletatud venekeelsest sõnast псалом (e k ‘psalm’). Samas on selles loos ehk ka ivake tõtt: eelpool mainitud natside “uurimisasutusega” olid ju seotud mitmed salapärased, isegi müstilised operatsioonid. Kuna artikkel on väga pikk, avaldame selle kahes osas ja lühendatult.

Lugu algas 1941. aasta suvel, kui Natsi-Saksamaa väegrupp Nord liikus kiiresti Leningradi (Peterburi) suunas. Eestis arenesid sõjasündmused järgmiselt: 7. augustil jõudis Wehrmacht Kunda lähistel Soome laheni, kümme päeva hiljem vallutati Narva ja Tallinn langes sakslaste kätte 28. augustil.

Samas jäid aga Lääne-Eesti saartel (vene keeles on kasutatud nimetust ”Moonsundi saarestik”) asunud Punaarmee väeosad nii-öelda lõksu. Artikli autor kirjutab, et eriti ägedat vastupanu osutas pealetungivatele Saksa vägedele Sõrve poolsaarele rajatud rannakaitsepatarei nr 315 kapten Aleksandr Stebeli juhtimisel.

Punaarmee vapruse kohta tuuakse järgmine näide: 1941. aasta 12. juulil olevat 315. rannakaitsepatarei Irbeni väinas peaaegu täielikult hävitanud 54 alusest koosneva ja Riia lahte tungida soovinud Saksa eskaadri. (Ilmselt on siin tegu liia-ldusega, selle kohta loe lähemalt kommentaarist, mille avaldame pärast käesoleva loo ilmumist.)

”Veel enam,” jätkab Psalomštšikov, ”Lääne-Eesti saartel paiknenud Nõukogude lennuvägi andis [1941. aasta] augustis-septembris mitu lööki Berliinile. Seepärast andiski Hitler korralduse maksku mis maksab see ”herilaspesa” hävitada. Kuid Punaarmee garnison lahkus Saaremaalt alles oktoobri alguses, olles eelnevalt 315. rannakaitsepatarei ehitised õhkinud ja uputanud.”

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 55 korda, sh täna 1)