Kas Ungari ikka sobib Euroopa Liitu juhtima?

Kas Ungari ikka sobib Euroopa Liitu juhtima?

KAS IKKA SOBIB? 2011. aasta esimesel poolel on Euroopa Liidu eesistujariik Ungari, mida praegu juhib paremkonservatiivne ja väga rahvuslikult meelestatud peaminister Viktor Orbán. Kuna Budapestis võimul olev valitsus on aga viimasel ajal teinud mitmeid euroliidu põhiväärtustega vastuollu minevaid samme, on paljud seadnud Ungari kui EL-i liikme prestiiži kahtluse alla.

Uue aasta esimesel päeval sai Ungarist Euroopa Liidu (EL) eesistujariik, kes võttis selle koha vastu Belgialt. Nagu Eesti, nii võeti ka Ungari EL-i vastu 2004. aasta kevadel. Seega on ta sellel tähtsal positsioonil esmakordselt ja annab käesoleva aasta teisel poolel selle üle Poolale. Poole aasta jooksul peab Ungari aitama oma ideedega euroliitu tugevdada, korraldama tuhandeid kohtumisi ja konverentse ning veenma oma partnereid, et ta austab euroliidu väärtusi. Samas on paljud vaatlejad kahelnud, kas Ungari kunagise kommunistliku idabloki riigina ikka on sobiv euroliitu juhtima.

Pidulik tseremoonia vahetuse üleandmiseks EL-i juhtimisel toimus kolmekuningapäeval. Vahetult enne jõule tekkis aga paljudel Euroopa poliitikutel Ungari osas kõhklusi, kuna sealne parlament oli heaks kiitnud palju vaidlusi tekitanud pressiseaduse (vt ka 2010. a 18. dets Saarte Häält).

Nüüd räägivad kriitikud, et peaminister Viktor Orbán ja paremkonservatiivne (lisaks ülemäära rahvuslik) võimuerakond FIDESZ võtavad ajakirjanduse karmi kontrolli alla, teevad lõpu arvamuste paljususele ja koos sellega ka demokraatiale. Enne pühadeaja algust oli isegi neid, kes tegid ettepaneku, et Ungari tuleks EL-i juhtriigi auväärsest ametikohast üldse ilma jätta.

Kuluaarides räägivad diplomaadid Ungari nn orbaniseerumisest, riiki ennast nimetatakse aga Orbanistaniks – ilmselge vihje Kesk-Aasia riikidele Türkmenistanile, Tadžikistanile ja Usbekistanile, kus valitsevad keskaegsed poliitilised kombed ja kus pole kohta teisitimõtlemisele ega demokraatiale.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)